81.Yıldönümünde Atamızı Andık

Haber: Seda Liman ZENGİN- 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı pazar günü saat 09:00’da 2.Kolordu Komutanlığı Karargah binası önünde Atatürk Anıtına,Gelibolu Belediyesi, Kaymakamlık ve Garnizon Komutanlığının çelenk sunumuyla başladı.Ardından program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmes iles sona erdi.

Gelibolu Halk Eğitim Merkezi salounda hazırlanan Atatürk’ü Anma Programı saat 09:30’da müllki ve askeri erkanın, kamu,kurum ve kuruluş temsilcilerin programa teşrif etmesiyle başlamış oldu.
Program Gelibolu Fen Lisesi Müdür yardımcısı Serpil Koşal’ın konuşması ile başladı.Ardından Gelibolu Fen Lisesi öğrencisi Özlem Onat’ın Nöbetçi Millet adlı şiiri okuması ile devam etti.
Atatürk’ü Anma Programı 2.Kolordu Komutanlığı Yüzbaşı İsmail Kısa “Atatürk” konulu bir konuşma yaptı
Yüzbaşı İsmail Kısa “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ,ebedi başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81.yıldönümünde saygı ve minnetle anıyoruz.Biliyoruz ki; tarihe yol veren, toplumsal değişimi gerçekleştiren, büyük liderler köklü bir tarihe sahip,büyük milletlerin bağrından çıkarlar.Sadece Türk Milleti değil,bütün Dünya kabul etmektedir ki; bir tevazü abidesi olarak, insanların gönüllerini feteden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Dünya tarihinde müstesna bir yeri olan Dünya Uluslarının saygı ve hayranlık beslediği büyük bir insandır.
İstiklal hissi taşıyan bütün uluslar için,sönmeyen bir meşaledir.20.yy taşıyan şahsiyetlerden en önemlisidir.Tarihin akışını değiştirmiş bir kahramandır.Eşsiz bir devlet adamı ve liderdir.Bunların hepsinden önce Mustafa Kemal Atatürk askerlik mesleğine büyük katkılarda bulunmuş,seçkin bir asker.Komutanlık sanatının bütün inceliklerine hakim olan mükemmel bir komutandır.Atatürk’ün şahsiyetini ve diğer bütün vasıflarını etkileyen, onların oluşmasına yardımcı olan, en önemli özelliği de asker olmasıdır.
Atatürk’ün askeri kişiliğini daha iyi anlayabilmek için,iki temel kavram olan, harp ve barış ile ilgili kendi sözleri incelendiğinde, şu sonuçlara ulaşılacaktır.Atatürk’e göre harp istenecek bir olay değildir.Ulusun yaşam mücadelesinde belkide en son bağışlanacak olandır ancak mademki harp ortadan kaldırılamıyor,öyleyse harp denilen ve zora dayanılan mücadele için, hazırlanmalıdır.Atatürk bunu; “Bilirsiniz ki; harp ve muharebe demek,iki ulusun yalnız iki ordunun değil, bütün varlıklarıyla, bütün mallarıyla, bütün maddi ve manevi güçleri ile karşılaşması ve birbirleriyle vuruşması demektir.”sözleriyle ifade etmiştir.
Atatürk’ün asıl amacı harp değil,barıştır.Ulusça barışın çabasını göstermesinden yanadır.”
Mustafa Kemal savaşlardaki başarısını 41 yaşında bütün dünyanın gözleini kamaştıran,bir zaferin mimarı olarak, maraşellik rütbesiyle taçlandırılmıştır.
Atatürk muhteşem zaferlerinin kazanılması süresince,üstün liderlik özelliklerinin, seçkin örneklerini sergilemiştir.
O insayatif sahibi, durumu süratle, doğru karar veren, hitabet ve ikna kabiliyeti yüksek,yaratıcı ve yenilikçi, sevgi ve öngörü sahibi olan bir liderdir.
O’nun naciz vücudu elbet bir gün toprak olacaktır ve oldu fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatan uğruna canlarını veren, aziz şehitlerimizi Allah’tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimize şükranla anıyoruz. Vatan size minnettardır.”diyerek sözlerini sonlandırdı.
Program Yüzbaşı Kısa’nın konuşmasının ardından Gelibolu Fen Lisesi öğretmenlerinin ve öğrencilerinin hazılamış oldukları 10 Kasım adlı oratoryosunun sahnelenmesi ile sona erdi.10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.