İLÇEMİZ TRAFİK KOMİSYONUNUN ALDIĞI KARARLARI VE TRAFİK RAPORLARINI KAMU OYUNA PAYLAŞMASI İSTENİYOR

Haber: Recep Yüzüak-İç İşleri Bakanlığı’nın Trafik kazalarından kaynaklı ölüm vakalarının yüzde 50 oranında azaltılmasına yönelik, “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planını 2011-2020 adı altında başlatılan çalışma kapsamında gerçekleştirilen “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi’nin uygulaması ile ilgili olarak Gelibolu Halkının bilgilendirilmesi gerkmiyormu?
Bu kapsamda 2018 ve 2019 yıllarında ne görüşüldüğünü ne kararları aldığını kamu oyu ile ilgili paylaşması gerekmiyor mu?
Bu konuda çevre il ve ilçelerde kamuoyu ile ilgili paylaşımlar yapılırken, hatta 2019 yılının son üçüncü çeyreğindeki kararları bile bugünlerde paylaşırken Gelibolu’da neden paylaşılmıyor sorusu akılları karıştırıyor.
Oysa bizim istatiklerimize göre alınan tedbirler kapsamında ilçemiz hudutları içinde de kazalar azalırken neden (?) sorusu aklımıza geliyor.
İlçe Jandarma Komutanlığı ile İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin elde ettikleri verilerin son 2019- Ocak, 2019- Kasım 10 aylık verilerinde polis bölgelerindeki sanuçları vatandaş bilmiyor.
Özellikle basının trafik kazalarında jandarmadan veri temin etmekteki büyük sıkıntılarında devam etmesi, malesef kamu oyları bilgilendirme ötesinde bilgilendirmeme olarak değerlendiriliyor.
Gerek jandarma, gerek Emniyet Müdürlüğü kaza, yaralama ve maddi hasarlı kazaların 2018- 2019 yılı karşılaştımalarnında kimsenin haberi yok. Meydana gelen kazaların gün dağılımında yapılması ve kamuoyu ile paylaşılması gerekmiyor mu?
Hatta saat dilimlerinin bile kamuoyuna aktarılarak vatandaşların bilgilendirilmeleri, İç İşleri Bakanlığınca istenirken neden halka açıklanmıyor.
Bizde kamu görevi yapan ve halkı bilgilendirme, haber alma taleplerine aracılık yapan bir kurum olarak soruyoruz!
Yine bu bilgilendirme içinde kazaya katılan araçlarında kategorize edilmesinin gereğine değinen İç İşleri Bakanlığı, kazaya karşın araç türlerinin de açıklanmasını rapor da istemiş olmasına rağmen Gelibolu’da böyle bir değerlendirme yapılıp, yapılmadığını da bilmiyoruz.
Ayrıca 2019 yılı ilk 9 ayında ne kadar denetim yapıldığı kaç araca toplamda kaç TL para cezası kesildiği İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma ile kaç kişiye eğitim verildiğinde raporda geçilecği isteniyor.
Bu konuda vatandaşın doğru bilgilendirilmesi gerekiyor.Kazaları kamuoyundan gizlemek, trafik eğitimine fayda değil, zarar verir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın