ÖLELİM Mİ?

YERİ GELDİKÇE

Bu başlık dün yanıma gelen bir gencin sorusuydu.Gözleri uykusuzdu.Gözleri uykusuzdu.Bakışları öfkeli belli ki çok kızmıştı.Önce onu sakinleştirdim sonra “otur bakalım, ne oldu…?” dedim.
Otomatiğe bağlanmış gibiydi, başladı saymaya hiç sözünü kesmeden tan 20 dakika konuştu.Sosyal mesafeyi daha da açarak dinledim onu.Ağzından köpürcükler çıkıyordu.Sustuğunda konuşabilme fırsatı yakaladım ve beklenen sordum.
Kimse ölmesin!Sen de ölme, daha çok gençsin dedim.Yine patladı.Başladı sallamaya.
“Bende ölmek istemiyorum,iki çocuk var abi onlara da acımıyorlar.Bu ,uzun konuşmanın başlangıç özetiydi.Yıllardır Gelibolu- Çardak arasında çalışan feribotlarda çalışan bir kardeşimiz soruyordu;
“ÖLELİM Mİ?”diyordu.
Ey sevgili büyüklerimiz!
Nedir bu Gelibolu öfkenizin sebebi?
Yıllar öncesi de böyleydiniz, şimdi de böyle.
Ne istiyorsunuz Gelibolu’dan, Gelibolululardan?
İskeleyi Gelibolu’nun elinden aldınız.İstediğiniz gibi yaptınız.Kırdınız, döktünüz, trafik sıkıntısını çözmek için özele de, Gestaş’a da iki iskele yaptım, yoğunluk olması, Allah korusun bir büyük felaket yaşanması, şehir içinde can kayıpları olmasın vs.,vs. deyip yeni iskele yapılıncaya kadar geçen sürede bununla bu işi çözeriz dediniz…
Tamam!
Herşeyi istediğiniz gibi yaptınız yanlış, doğru oldu.İki iskele çalışmaya başlayınca trafikte yoluna girdi.
Pekiii! Şimdi ne oldu da, milyonlarca lira harcanan iskelenin bir rampasını kapattınız? Hem de alel acele ertesi günde özel sektör çalışan tekneleri tek iskeleye mecbur bırakarak iki iskeleden çalışmaya başladınız.
Burada çalışan gemileri ve onların personelini, açlığa mı terkedeceksiniz?
Siz iki iskeleden hızla çalışırken, onların personelini, açlığa mı terkedeceksiniz?
Siz iki iskeleden hızla çalışırken, onların tek iskeleden çalışmasını zara sokarak para yok, dediğiniz GESTAŞ mı kurtaracaksınız?
Ne dediğiniz bu işe başlarken?
Devlet gemilee adam doldurdunuz biz bunu özelleştireceğiz daha çok kar edip adam sayısını üçte bire indireceğiz kazandıklarımızla da yeni gemiler alacağız büyük paralar kazanarak daha güzel hizmetler üereteceğiz(!) demediniz mi?
Ne oldu?
Personel sayısı eskinin üç katı oldu.Bir tek gemi mi aldınız?
İstanbul’dan kiralanan gemilerle çalışıyorsunuz.Bedavadan ucuz aldığınız eski gemilerden başka hangi yeni gemiyi envanterinize dahil ettiniz?
Çanakkale’de özel işlerde ve çok özel kişilere özel hizmet veren sağlık helikopteri gelmeden önce bir kaç kez de adalardan hasta getiren Baltık Ülklerinden uçuk fiyata aldığınız gemicikler hariç filoya ne kattınız?
Şimdi, Kilitbahir motorlarını devreden çıkarıp, oradaki sahipleri kiralayan yaptığınız gibi.Gelibolu – Çardak feribotlarının seferlerini de önce yarıya düşürerek, çalışan 160-170 personelden yarısını işsiz bırakarak, çok mu sevineceksiniz ya da onları da yanınıza koruma görevlisi olarak mı alacaksınız?
Sayın müdürüm bu iskele statejik bir iskeledir.Allah göstermesinbir savaş durumunda en önemlisi görevi 1.Dünya Harbinde olduğu gibi bu iskeleler yapacaktır.Hiç olmazsa bu yönden bir bakınız.
Yarın 1915 Çanakkale Köprüsü ‘nün iş yapması için mi Gelibolui Kilitbahir, Eceabat iskelelerini mi kapatmayı mı planlıyorsunuz?
160-170 kişi yetmez 600-700 kişi işsiz kalsın mı diyorsunuz?
Yapmayın, gerçekten yapmayın.
Gelibolu Savaşları’nda en çok bombalanan bugün hala temel kazmalarında patlamamış bombaların çıktığı ve bu savaşlarda en fazla bombalanan (Kolordu Merkezi, un fabrikaları nedeniyle) ve de en çok şehit ile yaralı veren bir kente bu kadar takmayın.
Fatih Sultan Mehemt in İstanbul’u almasında 6 ayda 100 gemi inşaa eden bu gazi şehri bu kadar horlamayın.Bu kadar ötelemeyin çok yazık.
İsterseniz Mevlevihaneyi’de sökün alın, isterseniz diğer tarihi mekanları da nasıl olsa restorasyon adı altında You Tong tan birçok yeni yapılan işler gibi Gelibolu iskelesi’nde sökün kökünü alın gidin.
1960’den beri takip ediyorum.
Gelibolu’ya vurdukça Gelibolulu tersini yapıyor.En iyisi isterseniz siz bizi bir zahmet Tekiradağ ile ya da Edirne’ye bağlayıverin yada bir zamanlar olduğu gibi Kırşehir, Burdur’un ilden ilçeye döndürüldüğü gibi isterseniz Gelibolu’yu köyde yapabilirsiniz.
Gerçekten çok üzülüyorum.
Neden doğru olanı değil, yanlış olanı seçiyorsunuz?
Anlatıyoruz, yazıyoruz ama ille de yanlışlarda ısrar ediyorsunuz.
Bir kere de doğruyu denemekte ne zararınız olur ki…?
Bu yaptıklarınızla Gelibolu’da yaşayan hepimizi cezalandırıyorsunuz.Bunun başa bir izahı yoktur.Buranın yerli halkı da 1887 (93) si de 1924 mübadelesi de, 1935!i de 1951’i de, 1989’u da böle diyo beyaa!
Ne yapcaz şimdi? Devam mı ceza kesmeye?
Rahmetli hocam Seyit Ahmet Arvasi’nin güzel bir sözü vardı “Sevin ki, sevindirin ki siz de sevinesiniz!” derdi rahmetli hocam.
Benim hala bir umudum var.Gözlerinin güzelliği kadar, kalbinin de tenizliğine inandığım bir çocuk var.Kendini, vicdanını dinleyecektir.
Çevresindeki kıytırıklara değil…

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.