YALAN, YALAN DÜNYA!

30 yılda en az yüzlerce yazdık. Çevreden, dünyadan örnekler verdik. Kimsenin gıkı çıkmadı. Bu yaptığınız biçimde hızla artan yapılaşmalara Gelibolu’nun; 10 yıl, 20 yıl sonra yaşanmaz bir şehir olacağını yazdık. Merhum Turhan Mildon’la başlayarak, Rahmi Çakıroğlu ve Cihat Bingöl ile devam eden süreçte her yıl defalarca yazmamıza rağmen, kimsenin sesi soluğu çıkmadı. Bu apartmanlarla, bir gün kentin trafiğinin kilitleneceğini, otomobillerimizi evlerin balkonlarına mı alacağımızı sorguladık. Belediye meclislerinde mimarlar, mühendisler, haritacılar olmasına rağmen kimse Gelibolu’nun geleceğini düşünmedi. Osmanlı şehri olan Gelibolu’muzda, öküz ve at arabalarına göre düzenlenmiş yollara kimse neşter atmadı. Taa 1940’lı yıllardan beri gelen yola kesmeleri, Nuri Erer parti rozetlerine göre (1963-1968’de) 10-15 yılda kesilen yönleri değiştirince, bu kez de sokaklar labirente döndü. 1970-1977 yılları arasında bazı istim laklarla köşeler kaldırılırken, bazı sokaklar caddeye çevriliyordu. Ama gerçek bir şehircilik için hiçbir şey yapılmıyordu.
Bir şehir planlamacısı 1980 sonrası ortaya çıktı ve siyasi tercihlere göre belediye başkanlarını kullanarak zenginleşirken, olan yine Gelibolu’ya oldu. 1999-2004 ve 2004-2009’da aynı kafanın, aynı adamla şehircilik uygulamaları devam edince işte bugün ki caddelerimiz ortaya çıkıyordu. Bodrum katları yok edilen, kapıcı daireleri çalınan, bir savaş anında o binada yaşayanların sığınacağı sığınakları giriş katlarındaki dükkânlara bodrum depo yapılıyordu. 2009’a gelindiğinde çok sevinmiştik. Gerçekten bu işi bilen ve mimar olan bir belediye başkanımız olmuştu. Artık binaların yeşil alanları bulunacaktı. Bodrum katları su basmayacaktı. Yeterli sığınaklar, kalorifer daireleri, kapıcı daireleri olacaktı. Otomobillerimizi balkonlarımıza çekmeyi düşünmeyecektik. Oto parkları olmayan apartmanlar olmayacaktı. Peki ne oldu?
Hiçbir şey değişmedi. Aynı kişilerle yola devam edildi…
Çünkü Belediye Başkanımızda sonuçta Müteahhit ve şirketi çalışıyordu. Yazdıkça yazıyorduk. Aman yeşil yok, Otopark yok! Bu nasıl şehircilik diyorduk yaptığınız şu binalarınızı tam arsalarımıza oturtmayın. Yanlarına yeterince yeşil alan bırakın, bunların altlarını otopark yapın diyorduk. Yine kimsenin umurunda değildi. 10-12 metreli yollara bitiştik nizam 6 kat binalar oturtuluyordu. Otoparkı yoktu, dükkanların altı depoydu. Kapıcı dairesi yoktu, sığınakların çoğu yaşanmaz haldeydi. Arşivlerimizi 2 gün inceledim. 2009’dan bugüne 9 yıl, geçmiş. Tam 23 kez haber yapmışız, 12 kez de köşem de yazarak yapmayın, etmeyin Gelibolu’ya kıymayın demiştim. Dinleyen kim? Sen kimsin ki seni dikkate alsınlar!…
Peki şimdi ne oldu da, uyandınız nereden modern şehirciliği hatırladınız baylar?
Bin metrekare arsaya siz kocaman bir blok oturtarak ve bunları da yan yana dizerek insanları boğuyorsunuz be kardeşim. Ne otomobil konulacak yer var nede yürünecek yol. Şimdi mi aklınız başınıza geldi. Geçen günler oturmuşlar, zeminde yeşil alan ve altların da otopark olacak planlamayı konuşmuşlar. Sekiz yıl sonra korkarım kafanızı bir yere mi çarptınız? Hayırdır beyler.
Hadi inşallah. Hadi bakalım hiç olmazsa şu Alaaddin Mahallesini bir kurtarın da burası da örnek bir mahallemiz olsun. 5-6 kat arasında sıkışan ve 70-80 metrekareden başlayıp, bin metre kareye kadar yerleri tam saha kullananlara sesleniyoruz. Mimar Belediye Başkanına sesleniyoruz. Mimarı mühendisi bol olan belediye meclisine sesleniyoruz artık yeter.
YETER ARTIK BEYLER!…
Sizin içinizde statik özürlü olduğuna inanmıyoruz sizlerin önünüzdeki bilgisayardaki programların bas düğmesine çıksın statikler yaptığınıza da inanmıyoruz. Bu binaların altına rahat girip çıkabilecek projeler istiyoruz. En az bin metrekareyi toplasınlar, üzerlerine en çok 500-600 metrekare bina yapılsın. 5 kat değil 10 kat olsun. Allahın gökyüzünü kıskanmayın. Ama mutlaka orada yaşayanların çocuklarının yeşil alan, oyun alanı ve altlarında metre karesine göre otopark olsun. Dedik, dedik ne oldu? Yine hepsi yalan bu rüya. Aynen devam ediyorlar. Ne otopark var, nede yeşil alan. Şuanda yeni başlayan inşaatları gezdik ve gördük ki; “ Bundan sonra Otopark ve Yeşil Alan olacak!” sözleri yalandan başka bir şey DEĞİLMİŞ…!

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.