Kamu Borcu Yapılandırmasında Son Gün Yarın

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’dan yararlanmak isteyenler için son gün yarın.


Kamu borcu olan vatandaşların, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmaları için yarın mesai saati bitimine kadar ilgili vergi dairesine başvuruda bulunması gerekir.
Tüm vergi borçları, trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar, YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları da Kanun kapsamında yapılandırılıyor. Yapılan açıklamada başvuru süresinin uzatılmayacağı, yapılandırma kanunuyla birlikte vatandaşların kamuya olan borç yükünün azalacağı ve borçların taksitler halinde ödenebileceği duyuruldu.
Kanun kapsamında, Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlıl cezalar da tamamen siliniyor. Kanundan yararlanan vatandaşlar, yıllık %16,80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık %3-4 gibi düşük oranda tutar ödeyecek.
Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısı tahsil ediliyor. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor.
Vatandaşlar, Yeni Yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyebilecek. 36 aya varan sürelerde ödemesi gerçekleşebilecek borçların taksitleri, bugün için uygulanan faizin çok altında katsayı uygulanacağı kaydedildi.
31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılıl Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar, Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına dahil değil. Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlar, 1 Temmuz 2016- 31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için yeni Yapılandırma Kanunu’ndan yararlanabilecekler.
Başvurular, bağlı olunan vergi dairelerine gidilerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığıyla yapılabilecek. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6,9,12,18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak.
Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar yapılması gerekiyor. Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de, taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesi. İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanamayacak.
Haber:Ali GEZER

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın