Atatürk Parkı Adına Karşı Çıkmış!

Bir zamanlar “Gelibolu Yarımadası’nın” adını “Eceabat Yarımadası” yapmaya da çalışmıştı.
Kardeş Şehir Şahinbey’in adını verdiği ilçe parkının adının Atatürk Parkı olmasına karşı çıktığı Çanakkale basınında yazılan Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder, Merhum Turhan Mildon’un 2. Belediye Başkanlığı’nda, oda ANAP’tan Eceabat Belediye Başkanı’ydı.
İktidarda DYP vardı. Çanakkale’de de DYP dört milletvekili çıkarmıştı.
DYPartisi milletvekili Süleyman Ayhan’la anlaşan Adem Ejder, “Gelibolu Yarımadası’nın” adının “Eceabat Yarımadası” yapılması karşılığında DY Partisine geçmek üzere anlaşmıştı.
Süleyman Ayhan, o zamanki DYP Milletvekili Neyfel Şahin ve Rahmi Özer’i de ikna ederek üçünün imzaladığı bir kanun teklifini meclise sunmuşlardı.
Yine o zaman Çanakkale Milletvekili olan Hamdi Uçpınarlar buna katılmayarak;
“Böyle saçmalık olmaz!” diyerek imzalamamıştı.
Bu durumu o günlerde sessiz sedasız meclis komisyonundan geçiren bu üçlü, kanunu tam genel kuruldan geçirmek üzerelerken gazetemiz bunu öğrenmiş ve hemen bir imza kampanyası düzenleyerek, 5 bin imza toplayarak, bu imzaları da Belediye Başkanı Turhan Mildon’un maddi destekleri ile 5 nüsha çoğaltılarak belediyeden temin ettiğimiz bir araçla Ankara’ya götürdüm.
Bir nüshasını Başbakan Tansu Çiller’e, bir nüshasını CHP Genel Başkanı Erdal İnönü’ye, bir nüshasını TBMM Başkanlığı’na, bir nüshasını Genel Kurmay Başkanlığı’na, bir nüshasını da TBMM’ndeki bu komisyona teslim etmiştim.
Bunları, saydığım bu kişilere ulaştırmama Ankara’daki Hürriyet Gazetesi’nin Ankara Bürosu’ndaki dostlarım yardımcı olmuştu.
Bakın, teslim ettiğimiz kişilerden aldığım yanıtlara;
“Erdal İnönü; “Tarih yazıldığı zamandaki gibi okunur. Bunu bütün dünya böyle bilir. Bu kanunun çıkmaması için SHP grubu olarak çalışacağız. Çok yanlış, bunu ancak tarihi bilmeyenler yaparlar.”
“Tansu Çiller;
-“ Bu garip teklifi kim vermiş?
-Efendim maalesef sizin üç Çanakkale Milletvekiliniz.
-Hangisi?
-Süleyman Bey, Eceabat Belediye Başkanı’nın DYP’ye geçmesi karşılığı bu teklifi yapmış. Sonra da kanunu hazırlayıp Neyfel Beye ve Rahmi Beye imzalatıp komisyonundan da çıkartmış. Yeni haberimiz oldu efendim.”
Yanındaki yardımcısına acele bana Süleyman Beyi bulun ve hemen gelsin emrini verdi. Bana da dönerek ; “Bu teklif derhal çekilecektir. Gelibolululara selamlarımı iletiniz. Rahat olsunlar.
Dereler tersine akıtılamaz. Tarih yaşandığı gün neyse sonsuza dek öyle okunur!” dedi.
Genel Kurmaydan ise şu yanıt geldi:
“ Yarımadanın adı değiştirilemez! İlgileneceğiz!”
İşte böyle sevgili okuyanlar. Eceabat halkına acitasyon yaparak bir daha, bir daha oldu da, bu sefer olmayacak ve seçilemeyeceksin Sevgili Kardeşim. Seni oraya taşıyanların başında olan birçok kişinin canını yaktığını herkes biliyor artık.
Hani sen MHP’li iyi bir ülkücüydün, Atatürkçüydün.
Hani sen 4 eğilimli ANAP’lıydın?
Yıllardır (Eceabat’ta) AK Parti’yi taşıyanlar, AK Parti için saçları aklaşanlar varken sıra kapmak var mı?
Senin seçilmende en büyük etkenin kim olduğunu biliyorum. Sen ona bile “Kominist’in Kızı!” diyecek kadar hafifsin be!
Senin bir Atatürk fobin olduğunu sanmıyordum. Sayın Cumhurbaşkanı’mızda senin bu çıkışından kesin rahatsız olmuştur.
Tabii, Eceabatlıların da hepsi bu çıkıştan rahatsızlar, 30 Mart’ta da gereği yapılacak ve sen AK Parti’den aday olmayacaksın, asla aday yapılmayacaksın. Sende, Atatürk’ün 19. Tümen Komutanı olarak, Anafartalar Komutanı olarak, dünyanın hayranlığını kazandığı bu topraklarda, nasıl onun adının bir küçük parka verilmesine tahammül edemiyorsun ki!
Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı’mız da Çanakkale il yönetiminin de, ilçe deki halkında tepkisi çok, çok büyük.
Ne demişler; Büyük Allah, elbet bir gün bir yerde yanıltır ve yanlışları yaptırır adama.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.