Deligöz’ün Kadın Hakları Günü Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Başkanı Yeter Deligöz, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Deligöz mesajında; “5 Aralık Kadın Hakları Günü Seçme ve Seçilme hakkına sahip olması Cumhuriyet tarihindeki en büyük devrim olarak görülebilir. Pek çok ülkede Anayasal bir hak olarak bulunmazken, Türkiye bunu anayasasına koyan ilk ülkelerden biri olmuştur.
Medeni Kanunun çıkarılması ile kadın erkek hakları eşitlenmiştir. 1930 senesinin 3 Nisan günü ise Seçme ve Seçilme hakkının kadınlarımıza verildiği gündür. İlk seçme ve seçilme haklarını bu tarihte belediye seçimlerine katılma hakkı ile kazanmışlardır.
“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek, faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun organı faaliyette bulunurken, diğer bir organ işlemezse, o sosyal toplum felçlidir” sözleri Mustafa Kemal Atatürk’e aittir ve kadının sosyal bir toplumun can damarı olduğunu açıklamaktadır.
Bugün geldiğimiz noktada gerek siyasi kişilerin, gerekse toplumdaki bazı meczupların kadına bakışı, biz kadınları fazlasıyla üzmektedir. Oysa, “Yeeryüzünde gördüğümüz herşey kadının eseridir” Mustafa Kemal Atatürk.
Bu vesile ile 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günümüz kutlu olsun” dedi.
Haber:Ahmet TÜRKKAYA

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.