1950-2019 BELEDİYE SEÇİMLERİ (69 YILIN HİKAYESİ) (5)

Merhum Rahmi Bey, 1989 seçimlerini kazandı. ANAP’taki çöküş, yükselen enflasyon, hayat pahalılığı ANAP’ın sonunu getirirken, SHP’nin de yerelde yükselmesini sağladı.
Rahmi Beyin icraatlarında en büyük şansı, o gün yanına aldığı çok doğru genç bir mimardı. Siyasi kimliği olan bir aileden gelen Mustafa Özacar’ın bu meclise girmesini hazmedemeyen çoktu. Başta, göbekli SHP’liler olmak üzere, iş adamı(!) geçinen bazı madrabazlar ile onların özentisi, onları gözünde büyüten günün devrimci geçinen bazı hocaları (öğretmenler) kendi kimliklerinden olan bu genç mimara, aynı bana da yaptıkları gibi pomak çocuğu diyorlardı.
Oysa, o pomak çocuğu onların üretemeyecekleri, akıllarının bile almayacağı kadar proje işlere daha seçimlerden önce karar vermişti. Ön seçim öncesi, beni desteklediğinden de, göbekli eşrafın hedefindeydi.
Tıpkı, bugün ona yağ çeken eski öğretmenlerin o gün karşı çıkıp göbeklilerden yana methiyeler dizdiği gibi.
Neyse, Rahmi Bey işe başlar başlamaz, onun aday olması için çalışanlar imara çöreklendiler. Şehir planları, didik didik ediliyordu. Nerede atık parsel varsa, nerede yeşil alana ayrılan yerler varsa bir bir aranıp bulunuyordu.
Tüm bunlara karşı çıkan bir kişi vardı. O da pomak çocuğu olarak ötelemeye çalıştıkları Özacar’dı. Bir yamuk arsalarını imardan geçirmek için arsanın yanındaki tarihi camiyi bile bulsalar, yıkıp arsalarına dahil edeceklerdi.
Rahmi abinin bu adamları gerçek yüzleri ile tanıyabilmesi için 2 yıl geçti. Bu arada Özacar Hamzakoy’da, Atatürk Caddesi’nde bir takım düzenlemelerle önemli projeler geliştirmişti.
Hamzakoy Plajının düzenlemesi, oradaki çöplük gibi duran binaların yıkılarak yerine bugünkü Kumsal Restaurant’ı yaparak, plajı temizleterek halka açılması.
Çarşı içindeki eski sebze hali ile kasaplar çarşısındaki hurda binanın eski durumunu kaldırarak ilçedeki iş yeri sıkıntısını önemli ölçüde rahatlatacak Belediye İş Merkezi’nin yapılması için karar alınması hep o çocuğun işi idi.
Tabii belediye meclisinde ustalaşan çete de boş durmuyordu. 18 Evlerde, Sarmaşıklıda yeşil alanları talan etmeye çalışıyorlardı.
Rahmi Abinin ağrıyan dişi olmuşlardı. O dürüst insan, bu adamlarla başa çıkamıyor ve çok üzülüyordu. Yakın arkadaşı olan Tekin abimizle zaman zaman bir köşeye çekilirler;
Bu p.ş.larla ne yapacaklarını konuşurlardı. Ben de zaman zaman onların bu kahır masalarına ortak olmuş, rezaletlerini dinlemiştim.
Bunlardan bir tanesi aileye dost olmuş ve 18 Evlerdeki yeşil alan bir arsaya meclisten 3 kata inşaat izni çıkartmıştı.
Rahmi Abiye;
“Yanımda çalışan işçilerime 12 daire yapıp hediye edicem. İşçilerimi ev sahibi yapmak istiyorum(!)” diye kandırmıştı.
Çünkü binaları daha bitmeden başkalarına satarak malı götürmüş ve ona inanan o güzel insanı derinden üzmüştü. Rahmi Abi;
3 yıldan sonra herşeyi anlamıştı. Yanındakilerden kurtulmayı çok istiyordu. Bu adamlarında en büyük kızdığı kişi pomak çocuğuydu. 3 yıl boyunca onu başkandan uzak tutmaya, kötülemeye çalışmışlardı.
Ne var ki artık maskeleri düşmüş, kelleri görünmüştü.
Pazartesi: İŞLER BAŞLIYOR!..

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.