SEÇİMLER BİTECEK!

Abi neden yazmıyorsun, seçimler bitecek senin yazılarını bekliyoruz!
Dedik ya, bu seçimlerde benim de heyecan yaşamam lazım. Ben de hissetmeliyim ki, duygularımı, hislerimi kağıda dökmeliyim.
Gerçekten 1963’ten beri yaşadığım 13’üncü yerel seçim oluyor. Bundan önceki 12 seçimde ben bu kadar sessizlik, bu kadar ilgisizlik ne gördüm ne de duydum.
Hele hele, bir 1969 ara, 1977, 2004, 2009 seçimlerine bakınca sanki seçim meçim yokmuş gibi hissediyorum.
Allah’tan son 10 gündür bayraklar falan asılınca, sokaklarda da birkaç araç giydirilmiş dolaşmaya başlayınca, ben de zamanı geldi diyerek yazmamın zamanı geldiğine karar verdim.
Gelibolu’da bu yıl en heyecan verici seçimler İl Genel Meclisinde olacak.
CHP’nin hayali 3-0, AK Parti’nin isteği 2-1, MHP’nin hesabı başka; MHP 1, İYİ Parti 1, CHP 1 diyorlar. Onlar AK Parti’yi hesaba katmıyorlar.
Acaba bu hesaplar neye göre yapılıyor. Ciddi bir kamuoyu yoklaması yapılmadığına göre, her elinizi sıktığınızın sizin yüzünüze söylediğine ya da “TAMAM!” dediğine göre hesaplar yapılmamalı.
Benim kanaatimi soruyorsanız? CHP’de Başkan ve meclis oyları aralı olarak farklı çıkacak.
CHP’nin 17 günde bu arayı kapatabileceğini, en azından Başkan=Meclis yapabileceğine inanmıyorum.
AK Parti’de de durum aynı. Tıpkı CHP’nin fanatiklerinin yaptığı gibi, AK Parti fanatikleri de Başkan ile meclis oylamasında az da olsa farklı oy kullanacaklar. Bundan eminim.
AK Parti de, CHP de rakip olarak birbirlerini almış durumdalar. AK Partililer, CHP’den 1500-2 bin oy alma hesapları yapıyor. Alabilir mi?
Hayır, alacaktır almasına da, bu sayının buralara tırmanacağını söylemek doğru yorum olmaz. Bu sayı Özacar’a kırılanlar, Meclis Üyelerinden bazılarına olan tepkiler ve Bülent Çetin’in CHP’li olan ailesinden, yakınlarından geleceği oylar olarak doğru ve gerçek tahminlerle yapılmalıdır.
Tabii, en büyük ve doğru tahminler 8-10 gün sonra yapılacaktır. Sahaya inildiğinde gözler yalan söylemez.
CHP’den AK Parti’ye oy giderken, AK Parti’den MHP’ye, biraz da olsa CHP’ye giden oylarının sayısı kaçtır?..
Bunun hesabını iyi yapabiliyor musunuz?
MHP’nin bu seçimlerde en yüksek oyunu, MHP İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Öner Gündoğdu’nun alacağı kesin.
İl Genelde Gündoğdu; MHP’ye verileceği tahmin edilen oyların çok üzerinde oy alabilecektir. Hüseyin’in oyları ile Başkan oylarının arasında bir büyük fark çıkarsa kimse şaşırmasın!..
MHP Belediye seçimlerinde başarılı olacak mıdır? Seçim kazanabilecek midir? Bu soruya kim cevap veriyorsa iki kere düşünsün, bir kere konuşsun…
Bu konuyu ilerde daha geniş açacak ve konuşacağız.
AK Parti’de bu seçimde ilk kez en yüksek oya ulaşılacaktır. Tahminlerimde yanılmıyorum. Bu rakamı benden çok kişi istiyor. Ben bu sabah Ali Yel ile karşılaştım. Biraz sohbet ettik. Bana dedi ki;
Abi, AK Parti şuanda 7 bin 500 bandında, bunu 8 bin 500 yapar mı, dedi. Ben de ona, bu hesabı yaparken unuttuğun birşey var mı diye sorunca;
“Nasıl, neyi?” dedi. Ben de, son seçimlerde alınan oyun üzerine koyduğun 2 bin 500 oya, MHP’ye giden bin oy dahil mi, dedim.
Onun için meydanları bekleyeceğiz. Meydanlara kadar, o kadar çok iş var ki.
Bu seçim, her üç adayın da arkasındaki üretim merkezleri acemi ve amatörler!..
Çalışmaları hepten yanlış ve eksik.
Kim son 15 günde doğru çalışırsa o ileri zıplar!..

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın