Her yıl Nisan Ayının Başında Açıklanan Mısır ve Ayçiçeği Fiyatları Bu Yıl Açıklanmadı

Haber:Hilal GEZER-Çiftçilerimiz her geçen gün daha zor şartlar altında üretim yapmaya çalışıyorlar. Birçok çiftçi de artık toprağı ekmeyi bıraktı. Üretimden vazgeçmelerinin sebebi üretmek istemedikleri için değil, üretmeye güçleri yetmediği için diyen Gelibolulu çiftçiler, ayçiçeği ve mısır deposu olan Trakya’da verimli topraklarımız var ama her geçen gün daha az ekiyoruz. Vaadedilen ne destekleri ne de erken fiyat açıklamalarını kimse yapmıyor.
Çiftçi odaları ise sessiz oturuyor. Çiftçinin sorunlarını takip etmesi gereken, onların sıkıntılarını ilgililere hatırlatması gereken kişilerin iş yapmaya niyeti yok.
Haziran ayının ortasına gelinmesine rağmen, hala ayçiçeğinde fiyat açıklaması yapılmadı. Destek oranları belirtilmedi. Çiftçiler artık nefes alabilecek takatımız kalmadı, ilaç gübre girdi maaliyetleri karşısında ve bu piyasa şartlarında ezilmekten başka çare yok. Her geçen gün yoksullaşıyor üretim de bitiyor maaliyet yükseldikçe çiftçilik de yavaş yavaş bitiyor. Her geçen gün bir iki yok oluyoruz.
Çiftçi odaları sadece çiftçinin sorunlarına eğilmek değil, fiyaka yapılacak yerler haline geldi. diyorlar.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın