Ece Bey Kabri Başında Törenle Anıldı

Haber :Caner AKŞİT-Türklerin Rumeli’yi fethinin 665. yılı törenleri dün Karainebeyli köyü nde bulunan Ece Bey’in türbesi başında kutlanmaya başladı.
Törenlere Kaymakam Hakan Kılınçkaya, 2 nci Kolordu’yu temsilen Garinzon Komutanı,Belediye Başkan Vekili Mustafa Çoban, Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Bartan, Emniyet Müdürü Şafak Özkan, Jandarma KomutanıCem Gökdemir, İlçe Müftüsü İbrahim Özler, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Serhat Sürücü, CHP il Genel Meclisi Üyesi Ali Rıza Sayın, Nihat Öner ile AK Parti İlçe Başkan Vekili Cahit Bilge, CHP İle Başkanı İsmail Parlak, MHP ilçe Başkanı Eyüp Büyükzöngür, Okul Müdürleri, Daire Müdürleri ve çevre köylerle Karainebeyli Köyü’nden katılan
kalabalık bir halk topluluğu katıldı.
Törenler Kaymakam Hakan Kılınçkaya, Garnizon Komutanı‘nın ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Çoban’ın Ece Bey’in kabrine çiçek buketi sunmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, tören dua okunmasıyla devam etti.
Gelibolu Hakimiyeti Milliye Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni olan Yeliz Uysal Kalfa, Ece Bey’in biyografisi ve tarihteki önemi hakkında bir konuşma yaptı.
Konuşmasında şunları kaydetti. “Tarihi kaynaklar Ece Bey’in 1300-1301 tarihlerinde Anadolu’ya geçtiğini ve Karasi Beyi’nin emrine girdiğini ve onun emirülümerası olduğunu yazar. Karasi Beyi’nin ölümünden sonra da Gazi Süleyman Paşa’nın yanında yer almıştır. Gelibolu Yarımadası’nın fethinde büyük yararlılıklar sağlamıştır.
Gazi Süleyman Paşa bir gün Edincik’e gelir. Sahilde kendisini düşünceli gören Ece Bey:
“Sultamım neden derin düşüncedesiniz?” diye sorar
-Süleyman Paşa “Karşıya geeçme planları yapıyorum” diye cevap verir.
-Ece Bey “İzin verirseniz Gazi Fazıl arkadaşımla biz karşıya geçeriz” dedi. Bunun üzerine Edincik’ten Viranca Hisar’a gelirler. Burası Güvercinlikten aşağıda ve Çimpe Kalesi’nin tam karşısındadır. Ece ve Fazıl Beyler ağaçtan bir sal yaparlar. Bu salın öküz derisinden yapıldığını ve yerinde kemer olduğunu kaynaklar da yazmaktadır.
Sonunda iki yiğit Çimpe Kalesine ulaşırlar. Oradan bir Hristiyan yakalayıp Süleyman Paşa’ya getirirler. Süleyman Paşa Esir’e iyi davranır ve ondan kale hakkında bilgi alır, hediyeler verir. Sonrasında Gazi Süleyman Paşa ve beraberindeki yiğitler büyük bir sal yapıp 80 kişi karşıya geçip sonunda kaleyi teslim alırlar. Kalenin teslim alınması ile Ece Bey ele geçirilen gemilerle yaklaşık 300 askeri Gelibolu Yarımadası’na çıkarır ve kısa bir süre sonra Gelibolu Yarımadası’nın fethi tamamlanır.
Ece Bey Gelibolu’nun fethinden sonra yarımadayı tamamen fethetmiş, söz konusu böygeye bu yüzden Ece Ovası adı verlmiştir. Maydos’u fetheden Ece Bey’in anısına buraya da Eceabat adı verilmiştir.
1940 yılında kendisine ait dörrt parça eşya Karainebeyli İlkokulu’na konulmuş daha sonra iki parçası kaybolmuştur. Geriye kalan iki parça eşya önce Turizm Derneği Müzesine, oradan da 18 Mart 1982 tarihinde Çanakkale Çimenlik Kalesi’ndeki Askeri Müze’ye götürülmüştür.
Bu güzel diyarı bize yurt yapan Ece Bey, Gazi Süleyman Paşa, Fazıl Bey ile bu vatan içi ncanını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.
Ece Bey’in biyografisinin okunmasının ardından törenler Mevlidi Şerif okunmasıyla devam etti.
Daha sonra törene katılanlara pilav ve ayran ikramı yapılmasının ardından buradaki tören son buldu.
Yarın da törenler Çardak ve Bolayır Köyü’nde devam edecek. Törenlere her yıl olduğu gibi bu yıl da yine çevre köylerden büyük katılım vardı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın