Dünyanın En Büyük Uçak Batığı Saros’da Batırıldı

Haber Merkezi- Haber Merkezi-Saros Yapay Resif Projesi’nin son eteabı olan uçak batığı ile sonlandı. ESTAB olarak amaçlarının turizmi geliştirmek olduğunu söyleyen Paçaman, 2009 yılında başlattığımız projemiz 10 yılda sonlandı.Ülkemiz değerleri bakımından büyük zenginlikleri olan Saros Körfezi’nde turizme değer katacak kaynakları geliştirmek istiyoruz. Saros Körfezi kendi kendini temizleyen dünyadaki ender denizlerden biridir yüksek oksijen içeriği tür bakımından da çok zengindir yapay resifler küçük ölçekli ticari balıkcılığı desteklemekte sportif avcılık için de yeni alanlar geliştirmek, sportif dalışlar için farklı cazip alanlar oluşturmak amacındayız. Bu proje kapsamında bu güne kadar 1600 adet boş kübik bloklar indererek yapay resifler oluşturduk. Ayrıca Gelibolu Savaşları’nı temsil eden heykeller ve toplar da su altına bırakıldı.
Bu proje ile sadece bu yıl %50’lik bir artış planlıyoruz. Bölgedeki turizm faaliyetlerinin de artacağını öngörüyoruz.” dedi. Aynı zamanda bu projelerimiz sayesinde artık bu bölgelerde trolle balık avcılığının da önüne geçtik.
Bu konuda konuşan Vali Yardımcısı Ali Uysal’da “Saros Körfezi turizm alanında uyuyan bir devdir” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından törene katılan Keşan protokolü ve ESTAB yöneticileri eski -yeni belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, yapılan kücük törende saygı duruşu ve İstiklal Marşını söylediler ardından da İbrice Açıklarına çekilen dev uçak törenle suya gömüldü.
Daha sonra dalgıçlar dalarak uçağın ilk görüntülerini görüntülediler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın