DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDAN 15 TEMMUZ GENELGESİ

15 Temmuz hain darbe girişiminin üçüncü yılı vesilesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bir genelge yayınlandı.Genelgede; Başkanlığa bağlı birimlerce icra edilecek programlar ve etkinliklerle ilgili bilgiler verildi.
Tüm müftülüklere gönderilen genelgede şu ifadelere yer aldı:
“15 Temmuz 2016 gecesi devletimizi yıkmaya, vatanımızı işgal etmeye, milletimizi yok etmeye kasteden ihanet çetesi FETÖ karşısında necip milletimiz, sergilemiş olduğu kutlu mücadele sayesinde istiklâl ve istikbâlini korumayı bilmiştir.
Bayrağına, vatanına ve devletine sahip çıkmak üzere hürriyet, irade ve bekâsına yönelik girişilen ihanet kalkışmasına karşı hiç tereddüt etmeden silahlara göğsünü siper ederek tankların önüne atılan, din ü devlet, mülk ü millet için canını feda eden aziz şehitlerimizi anmak, gazilerimizi yâd etmek üzere 15 Temmuz Ruhu’nun milletimiz nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi amacıyla Başkanlığımızca etkinlikler düzenlenecektir.
Söz konusu etkinliklerle 15 Temmuz Ruhu’nun, birlik ve beraberlik şuurunun, din istismarına karşı farkındalığın artırılması, gençlerimiz ve çocuklarımız başta olmak üzere milletimiz nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi beklenilmektedir.”
BAŞKANLIĞIN GENELGESİNE GÖRE YAPILACAK PROGRAM VE ETKİNLİKLER:
1- Başkanlığımız öncülüğünde milletimizin katılımıyla “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz” kampanyası başlatılmıştır. Bu kapsamda 15 Temmuz 2019 tarihine kadar her cami ve Kur’an Kursunda en az bir Kur’an hatmi okunacaktır.
2- 15 Temmuz 2019 Pazartesi günü öğle namazı öncesi tüm il ve ilçe merkez camilerinde, bu toprakları vatan kıldığımız günden beri değerlerimiz uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizin ruhlarına ithafen “Kur’an-ı Kerim Ziyafeti” programları yapılacaktır. Diğer cami ve mescitlerde ise şehitlerimizin ruhlarına ithafen Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılacaktır.
3- Gençlik Koordinatörü marifetiyle cami veya Diyanet Gençlik Merkezleri’nde 15 Temmuz çerçevesinde ülkemizin geleceği olan gençlerimizin bilinçlendirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirilecektir. Gençlik Koordinatörleri bu merkezlerde, gençlere konu ile ilgili hazırlanan kısa film çalışmasını izlettirdikten sonra, “Fetö: Din İstismarının Arkasına Gizlenen Terör Örgütü” başlıklı bir sunum yapacaklardır.
4- Cezaevi Vaizleri marifetiyle ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde tema çerçevesinde konferanslar düzenlenecektir.
5- 15 Temmuz 2019 Pazartesi gününü 16 Temmuz 2019 Salı gününe bağlayan gece saat 00.13’te ülkemizdeki 90 bin caminin tümünde eşzamanlı olarak salâlar okunacaktır. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın