Çanakkale Köprüsü Sermayesi 2 milyar lirayı geçti

Haber: Seda Liman ZENGİN- Çanakkale Köprüsünü Yap-İşlet-Devret yöntemiyle inşa eden Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat yatırım ve işletme A.Ş. sermaye artırımını sürdürdü.27 Haziran tarihli ticaret sicil gazetesine göre şirket sermayesi 2 milyar 80 milyon TL ye yükseltildi.
İkisi Koreli ikisi Türk 4 şirketin ortak olduğu Çanakkale otoyol ve köprüsü şirketi 2,5 yıl önce 64 milyon TL sermaye ile kurulmuştu.
Devletin araç başına 15 Euro+ KDV üzerinden, günlük 45 bin araç trafik garantisi verdiği projeyi gerçekleştiren şirket, LİMAK Yapı Merkezi, DAELİM, SK Şirketlerinin ortaklarından oluşuyor.
Ticaret sicilinde uygulama sözleşmesi gereği şirketin yatırım tutarının %20 kadar Özkaynak Taahhüt edildiği belirtiliyor.Bu nedenle ana sermayenin aksaklığa yol açmaması için gerektikçe sermaye artırılması da gerekiyor.
Çanakkale Köprüsü’nün yatırım bedeli ihalenin yapıldığı 2017 ‘ de 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 TL olrak açıklanmıştır. Bu tutarın döviz kurunda artışa göre de güncellenmesi gerektiğinden şirketler tarafından sermaye artırımı yapıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.