Op.Dr.Demirca Vatandaşları Güneş Çarpmalarına Karşı Uyardı

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Burak Demirca sıcak havaların artmasıyl birlikte güneş çarpmalarına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Haber: Hilal GEZER- Demirca, vücut sıcaklığının dışrdaki sıcaklığın artması ile oluştuğunu kaydetti.
Vücut sıcaklığının 40 dereceye çıktığı zaman vücutta dolaşan kan sıcaklığı da rttığında güneş çarpması belirtilerinin başladığını ifade eden Demirca, “Güneş çarpması acil müdhale grektiren bir durumdur. Vücut sıcaklığının dışarıdaki sıcaklığa bağlı artması ile oluşur.Vücut dışarıdan aldığı sıcağı etkisi ile bir tür kaynamaya giriyor.Normalde 36.5 olan vücut sıcaklığı 40 dereceye çıktığı zaman vücutta dolaşan kan sıcaklığı da arttığı için güneş çarpması belirtileri başlıyor.Genellikle fazla güneşte kalmak halsizlik ve huzursuzluk yapıyor.Terlemeye bağlı su kaybı, tansiyonla ilgili problemler yaşanıyor.Böyle bir durumda en çok risk altında olanlar çocuklardır.Küçük odukları için vücutları daha çabuk ısınabiliyor.Uzun süre sıcakta kalmak asla doğru değil. Sadece güneş altında kalmakla da olmuyor gölgede de yüksek sıcaklık güneş çarpmasına sebep olabilir
Öncelikle cilt kurumaya başlıyor. Terleyemiyorsun. Ondan sonra hızlı soluk alıp verme baş ağrısı geliyor.En çok şikayetlerden biri de fazla güneşte kalanların baş ağrısıdır.Kaslarda kramp, göz bebeklerinin daha geniş olması ve sıcaklığa bağlı beyin içindeki basınç artıyor.Bunların sonucu günlerce süren genel bir vücut halsizliği, güçsüzlük vb. şikayetler oluyor.Böyle durumlarda kendinizi soğuk bir yere atarak soğuk duş almalısınız. O kadar sıcaklığa karşı vücut çok su kaybetmiş oluyor genelde yapılacak ilk müdahale hastayı serin bir yere almak soğuk duş aldırmak , ıslak havlularla kompleks yapmak” diye konuştu.
Dr.Demirca; “Damar Hastalıkları,şeker hastalıkları olanlar güneş çarpmasına daha yatkın gençler de sağlıklıyız diye kendine güvenmesin güneşte kalmak daha da artarsa bilinç kaybına kadar gider.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.