KENT KONSEYİ 1.SORUN OLARAK “FERİBOT İSKELESİ” DEDİ

Haber: Seda Liman ZENGİN- Dün toplanan Kent Konseyi Gelibolu’daki en büyük sorun olarak gördüğü konulardan feribot iskelesi ile ilgili önemli bir karar aldı. Toplantıya katılan Kent Konseyi Üyelerinin yanı sıra bir çok dernek ve kuruluşun da katıldığı toplantıda ön plana Gelibolu Feribot İskelesi’nin yapımı çıktı. Konuşmacılar bugüne kadar feribot iskelesinin yapımınınengellendiğine inandıklarını bu yüzden de inşaatın devam etmemesine havadan sudan bahaneler bulunarak ertelendiğini iddia ettiler.
Kent Konseyi Üyelerinin oy birliği ile aldığı kararda son bir kez daha önce ilçede kaymakam ve belediye başkanlıüğı ile görüşülmesine ardından Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın ziyaret edilerek inşaat ile ilgili görüşülmesine daha sonra da seçilecek komite ile dört milletvekilini de ziyaret edeilerek kendilerinden yardım istenmesine ve bu konunun ivbedilikle sonlandırılması için yapılmasını düşündükleri önerileri sunmaya devam etmeleri birinci yapılacak iş olarak kararlaştırıldı.  İkinci etapta eğer bu konunun yetkililerinden olumlu bir cevap alınamazsa Gelibolu’da hızla bir imza kampanyası başlatarak en az 15 bin imza ile Cumhurbaşkanına gidilmesine oradan da bir yanıt gelmezse önce Gelibolu’da daha sonra Çanakkale’de bir protesto yürüyüşü yapılmasına karar verildiği öğrenildi.
Sivil Toplum Örgütlerinin eksiksiz katıldığı bu toplantıda alınan kararların ciddi bir şekilde takip edilmesine ve sonuçlandırılmasına karar alındı.Toplantıda Kent Konseyi Başkanı Nihat Demirsu ve diğer Kent Konseyi Üyelerinin yapmış oldukları konuşmalar:
“Gelibolu’dan Lapseki ve Çardak tarafınıa Geştaş ve özel motorlarla geçecek olan araçlar için, şehir merkezine giriş yolunun çift sıra yapılma kararıyla birlikte burada yaşanan trafik keşmekeşi çekilmez bir durum haline gelmiştir. Şehir merkezine 3 kilometrelik bu yolda sağlı ve sollu olmak üzere yaşam alanları, evler, dükkanlar bulunmaktadır. Bu insanlarımız yapılan bu çift sıra yüzünden hem maddi, hem manevi zarar görmektedir. Biz burada yaşayan insanlar olarak bu durumun düzeltilmesi için tüm yasal haklarımızı kullanmaya karar verdik. Ve ilk olarakda imza kampanyası ve Cimer’e gönderilmek üzere şikayet dilekçelerimizi hazırladık. Artık susmak yok. Biz sesimizi yetkililere duyuracağız” dedi.
Toplantıya katılan Gelibolu Kent Konseyi üyesi Bünyamin Turan’da yaptığı konuşmada, ” hak verilmez alınır. Biz, bizim olan yolun kapatılarak, bize bu kadar zamandır çile çektirilmesine tepkimizi tüm yasal yollardan arayacağız. Üstelik Eceabat ve Çanakkale’den geçmesi ne kadar yasak araç varsa hepsi bizim yaşadığımız evlerimizin önünden geçmeden önce sıra olarak saatlerce duruyor. Biz sesimizi duyurmak ve bu mağduriyetimizin giderilmesi için gereken yasal haklarımızı yerine getireceğiz. 7/ 24 ağır vasıtalarla dolu olan bu yolda bir kaza olsa, yangın çıksa, patlama olsa müdahale asla mümkün değildir. Gelibolu iskelesi ile sanayi sitesi arasında bulunun 3 km’lik bu yolda olabilecek zararın hesabını yapan var mıdır? Sorumluluk kime aittir? Hiç kimsenin böyle vahim bir durumun sorumluluğunu alabileceğini sanmıyoruz” dedi.
Gelibolu Sivil Topklum Kuruluşları sözcüsü ve aynı zamanda Sanayi Sitesi başkanı olan Tamer Altunay katıldığı toplantıda, “bizim için en önemli şey eğer iskeleyse bu konuyla ilgili hiç tavır yapmadan belediye başkanımızla, milletvekillerimizle, valimizle bir araya gelip bu olayı çözmemiz lazım. Bunun içinde bu olayı hareketlendirmemiz gerekiyor. Böyle güzel bir topluluğun olmasıda çok güzel. Kent konseyimiz baya iyi çalışmış ve bu topluluğu biraraya getirmiş. Bundan sonra bizde tüm Sivil Toplum Kuruluşları olarak hepimiz birlikte hareket edeceğiz ve çalışacağız. Burada her siyasi fikirden insan var ama, asla burada siyaset yapılmayacak, siyasi görüşümüzü bu toplantının amacına katmayacağız. Bunun sözünü buradaki herkestende istiyorum” dedi.
Toplantıda başlatılan imza kampanyasının 15 Ağustos’a kadar süreceği ve bu sürede toplanan imzaların gerekli birimlere gönderileceği öğrenildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın