TÜRKİYE’NİN EN ÇOK YAŞANILABİLİR ŞEHİRLER SEÇİMİ YAPILDI

Haber: Hilal GEZER-  Dünyanın önde gelen iş dünyası ve ekonomi dergisi olan “Forbes” ,yaptığı araştırma sonucu Tekirdağ ve Çanakkale’yi Türkiye’nin yaşanabilir onbir şehri arasında gösterdi.
Forbes Dergisi yaptığı araştırmayla Türkiye’nin yaşamak ve çalışmak için en iyi şehitlerini listeledi. Dünyanın önde gelen iş dünyası ve ekonomi dergisi olan “Forbes” ,yaptığı araştırma sonucu Tekirdağ ve Çanakkale’yi Türkiye’nin yaşanabilir onbir şehri arasında gösterdi.
Forbes Dergisi yaptığı araştırmayla Türkiye’nin yaşamak ve çalışmak için en iyi şehitlerini listeledi.Beş yıldır yapılan yaşamak ve çalışmak için en iyi kentler araştımasında şehirleri yaşanabilirlik , yenilikçilik, hizmetlere erişebilirlik, üretim potansiyeli, ticaret becerisi verilerine göre sıralanıyor.94 başlıklı veri setine göre hazırlanan 81 ili içeren dev listede Türkiye’de il il yaşanabilirlik sıralandı.
Forbes Dergisi’nin yapmış olduğu listeye göre birinci sırada yer alan İstanbul’un genel endeks puanı 68.9 olarak açıklanırken ikinci sırada yer alan Ankara ise 66.13 oldu.
62.39 puanla İzmir üçüncü sırada yer alırken dördüncü sırada 61.46 puanla Tekirdağ yer aldı.Beşinci sırada Kocaeli, altıncı sırada Antalya, yedinci sırada Yalova, sekizinci sırada Bursa , dokuz Eskişehir, onuncu sırada Trabzon , onbirinci sırada Çanakkale yer aldı.
DÜNYANIN EN ÖNEMLİ EKONOMİ DERGİSİ
Forbes Dergisi’nin yapmış olduğu puanlamaya göre Tekirdağ’ın ardından ilk onbire giren Çanakkaleonbirinci il oldu.
Yaşanabilir ve iş yapılabilir kentler arasında önemli bir yere gelen illerimizin yaşanabilirliği yaşamak ve iş yapmak için en ideal kentler araştırması ile bu saygın dergide yapılınca bunu bütün Dünya okudu.
94 farklı verinin 4 ana katogorisi erişebilirlik, beşeri sermaye ve yaşanabilirlik, ticaret becerisi ve üretim potansiyeli, marka becerisi ve yenilikçilik şeklinde oldu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın