DÜNYANIN EN GÜÇLÜ BÖCEĞİ “GERGEDAN” BOLAYIR’DA GÖRÜLDÜ

Geçen yıl Bileceik’te dünyanın en güçlü böceği olarak bilinen Gergedan Böceği’nin görülmesi üzerine gazetelerde çeşitli haberler çıkmıştı.Bu böceklerin “çok yüksek parasal değere satıldığı” iddasıyla gündeme gelen Gergedan Böceği toplayan ve satanlara büyük para cezası verileceği uyarısı yapılmıştı.
Dünyanın en güçlü böceği olarak bilinen Gergedan Böceği önceki gün ilçemiz Bolayır Köyü’nde görüldü.
Bölgemizde bugüne kadar türüne çok az rastlandığı bu böcek Bilecik’teki ve Osmaneli ilçesindeki haberlerle Türkiye gündemine oturmuştu.
Osmaneli İlçesine bağlı Düzmeşe Köyü’nde vatandaşların masasına davetsiz misafir olarak gelen Gergedan Böceği Sakarya’dan tatil geçirmek içinDüzmeşe Köyü’ne gelen Mesut Yıldırım masasına gelen davetsiz misafiri görünce gözlerine inanamamıştı.
Şimdi aynı Gergedan Böceğini Bolayır’da görülmesi konu hakkında bilgisi olan vatandaşların bu böceği tarlalarında görmeleri büyük merak uyandırdı.
Nadir görülen bir tür olmamakla birlikte arazi çalışmalarında rahatlıkla rastlanabilen bir türdür.
Yasal mevzuat uyarınca bu böcekleri toplayanlar, ticaretini yapanlar hakkında idari para cezası uygulanıyor, ve hayvanları koruma kanunu 28. maddesi G fıkrası gereğince 1.670 TL idari para cezası verileceği gibi, bu böceklerin toplanmasının biyolojik çeşitliliği tahrip ettiğinin tespit edilmesi halinde ise 2872 sayılı çevre kanunun 20 K Fıkrası kapsamında en az 38.751 TL idari para cezası uygulanıyor.
Not: Bu böceğin kozmatikte kullanıldığı ve çok büyük paralara satın alındığı iddia ediliyor.Gergedan Böceği Avrupa’nın en büyük böceği olduğunu ve Avrupa dışında Kuzey Afrika ile Türkiye, İran, Afganistan ve Pakistan’da da görüldüğünü söyledi.
NESLİ TÜKENEBİLİR
Kaçan, ilçede, gergedan böceğinin özellikle ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılmak üzere yurtdışına satıldığına dair bilgiler dolaştığına işaret ederek, şöyle dedi:
“Böceğin 90 bin dolara satıldığını duyan vatandaşlar gergedan böceği yakalamaya başladı. Bazıları evcil bir hayvan gibi evlerinde besliyor. Bu hayvanları bir şekilde satarak para kazanmak isteyenler var. Bizler her ne kadar bu hayvanın satılmasının yasak olduğunu ve gergedan böceğinin koruma altında olduğunu söylesek de önüne geçemiyoruz. Son birkaç gündür yüzlerce gergedan böceği yakalandı. Bunlardan bazıları bize getiriliyor biz de bunları tekrar doğal yaşam alanlarına bırakıyoruz. Bu hayvanlar evlerde beslenmez. Bu şekilde yakalanırsa nesli tükenecektir ama maalesef bazı vatandaşların bunu ticari amaçla kullanmaya başladığını görüyoruz. Vatandaşlardan bu konuda duyarlılık bekliyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın