Belediye Meclisinden Barış Pınarı Harekatı’na Tam Destek

Haber: Caner AKŞİT- Önceki gün toplanan Gelibolu Belediyesi Meclis Toplantısında “Barış Pınarı Harekatı”nda terörle mücadele eden TSK’ya (Türk Silahlı Kuvvetleri) destek vermek amacıyla olağanüstü bir toplantı düzenledi. Gelibolu Belediye Meclisi “Barış Pınarı Harekatı”nda terörle mücadele eden TSK’ya (Türk Silahlı Kuvvetleri) destek vermek amacıyla olağanüstü toplantı düzenledi.
CHP ve AK Parti’nin ortak talebi doğrultusunda gerçekleştirildi.Meclis toplantısı saygı duruşu ile başladı. Belediye Meclisinin oturumunda saygı duruşunun ardından hazırlanan ortak metin CHP Grup Başkanvekili .CHP ve AK Parti’nin ortak açıklamasında şu ifadeler yer aldı.
Mustafa Çoban yaptığı konuşmada şunları kaydetti. “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz 09.10.2019 tarihinde Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyarak bölgedeki huzuru ve barışı sağlama görevini üstlenmiş, ülkemizin güney sınırında oluşturulmaya çalışan terör yapılanmasını yok etmek, bölgenin güvenliğini sağlamak, barış ve huzur getirmek amacıyla “Barış Pınarı” harekatını başlatmıştır.
Suriye’de Mart 2011’den bu yana süren savaş, bir yandan bölgemizin istikrarı bakımından yeni tehditler üretmeye devam ederken, Suriye’yle birlikte ülkemizi de önemli ölçüde etkilemektedir.
Diplomatik olarak uzun süredir yapılan görüşmelerin sonuçlanmaması, emperyalist güçlerin ikiyüzlü politikaları, bölgedeki siyasi emelleri yüzünden bir sonuç alınamaması ülkemizi askeri operasyona zorunlu bırakmıştır.
Bizler geçmişten bugüne vatan, millet, bayrak söz konusu olduğunda, ülkemiz iç ve dış güçlerce saldırıya uğradığında vatanına, bayrağına sadakati olan bağlılığı daha da artan bir milletiz. Millet olarak birbirimize daha sıkı bağlarla bağlandığımız gibi Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ayrılmaz bir parçasıyız.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözleri barışa inanan, Türk halkının her zaman yolunu aydınlatmıştır. Ancak bölgemizde yaşanan gelişmeler ülkemizin birlik ve bütünlüğünü, halkımızın ve sınırımızın güvenliğini sağlayabilmek adına sınırımızın hemen ötesinde yapılandırılmak istenen terör örgütlerini bölgeden temizlemek, oradaki askerlerimizi ve bölgede yaşayan insanların yaşamlarını korumak, bölgede barışı ve huzuru tesis etmek, sınırvatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine getirilen tezkereye bu metinde imzası bulunan meclis başkanı ve grup başkan vekillerinin mensup olduğu partiler tarafından “evet” denmiştir.Savaş bölgesinde yaşamlarını sürdüren
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, askerimizin bölgedeki teröristlere karşı sınır güvenliğimizi sağlamak, terör yapılanmasını önlemek ve tampon bölge oluşturma amacıyla Suriye topraklarında olması; Uluslararası Hukuk kuralarına ve 20.10.1998 tarihinde Türkiye ve Suriye arasında akdedilen Adana Mutabakatı sonrasında 2010 yılında “Terör ve Terör Örgütlerine Karşı Ortak İşbirliği Anlaşması” olarak tanımı değişen anlaşmaya uygunluk arz etmektedir.
Ülkemiz içinde teröre karşı sürdürülen mücadelenin sınırlarımızın ötesinde sürmesi ise, uluslararası anlaşmaların ve angajmanların sağladığı bir haktır. Bu bağlamda, Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamak amacıyla Suriye toprakları üzerinde sürdürdüğü terörle mücadelenin meşruluğuna inanıyoruz.
Bölgedeki terör örgütlerine karşı operasyon sivil halkı koruyarak, uluslararası hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirmekte olup, sınır ötesinde güvenli bölgenin tesisi, bölgede barışın sağlanması, bölge halkının huzuru, bu operasyonun en büyük amacıdır.
Suriye ortak tarih ve kültür birlikteliğini, en uzun kara sınırını, karşılıklı olarak soydaş ve akraba topluluklarını paylaştığımız komşumuzdur. Yine öncelikli olarak Türkiye ve Suriye halkları arasındaki tarihsel bağlara ve kardeşliğe verdiğimiz önemi, bölgemizin huzur ve refahına katkı yapma çabamızı ve her şeyden önemlisi Türkiye’nin dış politikasının barışçıl temeller üzerinde yükseldiğini tüm dünyaya aktarmalıyız.
Emperyalist güçlerin bulunduğumuz bölgenin ve Türkiye’nin dış politikasını, geleceğini belirlemesi kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti kendi toprak bütünlüğü kadar komşularının da toprak bütünlüğüne saygı duyan, dışarıdan gelen tüm baskılara karşı bölgede barışı ve güvenliği sağlamayı amaç edinen bir devlet anlayışına sahiptir. Barış Pınarı harekâtıyla, Türkiye operasyon kabiliyetini, askeri imkân ve yeteneklerini başarıyla ispatlamıştır. Sadece 9 gün içinde bir kısmı üst düzey 765 teröristi etkisiz hale getirerek bin 500 kilometrekarelik alanı terör güçlerinin etkisinden arındırmış, toplam 111 yerleşim birimini kontrol altına almıştır.
9 gün boyunca başarı ile sürdürülen operasyona Suriye’de tüm terör örgütlerinin çekilmesi için Türkiye Cumhuriyeti ile ABD arasında varılan mutabakat sonucu 120 saat ara verilmiştir.
Yüce Türk Milleti ve Gelibolu Belediye Meclisi olarak bizler tüm kalbimizle; bölgedeki huzuru ve barışı sağlama görevi omuzlarına yüklenen, Suriye’de PKK-YPG-PYD-DAEŞ ve benzeri terör gruplarınca işgal edilmiş bölgede terörle ve teröristlerle mücadele eden kahraman Mehmetçiğimizin Barış Pınarı Harekatı’ndaki görevlerini başarıyla tamamlamaları sonrası burunları dahi kanamadan ülkemize dönmesini istiyoruz. Askeri operasyonunun yanı sıra gerekli diplomatik mücadelenin de güçlü bir şekilde devam etmesini diliyoruz.
Vatanımızın güvenliği ve milletimizin huzuru için şehit olan askerlerimize, tüm güvenlik güçlerimize, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, gazilerimize ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifa diliyoruz.
Bu amansız mücadelede her zaman ve her daim Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu bir kez daha önemle vurgulayarak, bu duygu ve düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.”dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.