CHP İlçe Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanlığı, kurultayın değerlendirmesi ve 9-10 Mart 2018’de yapılacak olan tüzük kurultayı ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere dün İş Adamları Derneği’nde ilçe danışma kurulu toplantısı gerçekleştirdi.


Toplantıya CHP İlçe Başkanı Nevzat Kaya, Belediye Başkanı Mustafa Özacar, CHP İl Genel Meclis Üyeleri, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, CHP Yönetim Kurulu Üyeleri ve az sayıda partili katıldı. Tüzük kurultayında isteklerini dile getireceklerini dile getiren CHP İlçe Başkanı Nevzat Kaya; “Genel merkez ne istiyor? Genel merkez dayatmada bulunmak istemiyor. Genel merkez illerde ve ilçelerde yapılmasını istediği tüzük öncesi ilçe danışma kurulu toplantılarından çıkacak olanın, orada iller noktasında genel merkezde toplanacak olanın harmanlanması ve bunlardan olabildiğince rahatsızlık noktasına varan maddelerin düzenlenmesi ve bazılarının kaldırılması gibi düzenleme bu.
Şimdi istenen şu: Her noktada çarşaf listenin uygulanması yani işçe örgütlerine kadar indirilmesi noktasında genel merkeze bu şekilde yoğun talep gelirse orada uygulama niyetindeler. Yönetim kademelerindeki görevle ilgili sınırlandırmalar olur mu, olmaz mı bu tabiki ilçelerden, illerden Ankara genel merkeze toplanacak olan ve sonrasında da 2 gün orada yapılacak olan değerlendirme sonrasında oylama ile belirlenecek olan maddelerdir. Yani Genel Başkan’ın kendine özgü, kendini koruma gibi bir talebi yok. Bizler CHP olarak halihazırda hem bu ülkenin sigortası noktasında görevimizi yerine getirirken, aynı zamanda diğer siyasi partilere de hiç yapmadıkları çalışmalar noktasında örnek teşkil eden bir partiyiz.
CHP’nin tüzüğü bazı noktalarda belki çok istediğimiz gibi olmasa da tüzüğünü uygulayan, seçimlerini tüzüğüne göre yapan, ilçe ve il yönetimlerini o şekilde oluşturan, Ankara’ya kadar giden bir parti.
Geçen kurultayda Çanakkale adına bir takım çalışmalarımız oldu. Şimdi daha da güçlüyüz. Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız var, Yüksek Seçim Kurulu’nda bir üyemiz var. Dolayısıyla biraz daha sazımızı, sözümüzü orada dinletiriz. Bundan sonuç alacağımıza inanıyorum.
Danışma kurulu toplantılarımızı bundan sonraki dönemlerde katılım ne kadar az olsa da biz yapacağız, yapmaya devam edeceğiz, bilgilendireceğiz. Bu 7. danışma kurulu toplantımız. 7 tane danışma kurulu toplantımızın hiç birine gelmeyen sosyal medya üzerinden eleştirisi oluyor, ahkam kesiyor, akıl kesiyor. İnsaftır. Biz gecemizi gündüzümüze katarken, emek sarfederken sen oturup sosyal medyadan ahkam keseceksin, yok böyle birşey. Bizim partimizin bir kültürü vardır. Buna hepimiz işimize gelmese de saygı duymamız lazım. Biz elimizden gelen gayreti yönetim kurulu üyelerimizle sarfedeceğiz. Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.


İlçe danışma kurulunda kısa bir konuşma yapan Başkan Özacar da katılımların azlığından bahsederek; “Partimizde bulunan aksaklıklar bu toplantılarda konuşuluyor. Yarın Genel Başkan çıkarben tüzük kurultayı yaptım. Bana gelenler bunlar, sizin önerdiğiniz bunlar. Eleştirmeye kalktığınızda siz önerdiniz ya da önermediniz, katkı sağlamadınız der. Gün bugün, böyle günlerdir. Yani bizim yönetmelik anlayışımızda, var olmamızda, büyük istememizde, benim anlayışı olmasın, bizim anlayışı olsun diye tüzük kurultayı yapalım demişler, düzeltelim demiyorlar, tepeden tırnağa tüzüğü baştan aşağı yeniden ele alıyorlar. Bu nedenle bu siyasal kurumu oluşturan tüm üyelerin buna katlı sağlamasını istiyoruz. Öneriler getiriyoruz. Özellikler 3 madde söyleyeceğim: Üyelik olma koşulları, üyeliği yerine getirme koşulları, delege olma koşulları.
Bizim derdimiz tabana yayılmak, tabandan güç almak ama lütfen bizleri yönetecek insanları seçerken bazı süzgeçlerden geçmesi gerekir. Bunu katman katman oldun demiyorum ama belli bir başarı sağlayan insanların gelmesini istiyoruz.
Biz öncelikle üye olmak koşullarından, üyeliğini yerine getirme koşullarından, delege olma koşullarından, yönetici olma koşullarından, aday olma koşullarından, parti meclisine ondan sonra genel başkanlığa kadar gider. Önce geçmişinde bu partiye ait, bu düşünce yapısına ait belli şeyleri ifade eden insanları bu görevde görmek isteriz. Hiç bir sorumluluk yüklenmemiş, hiç bir yerde görev almamış insanların seçme ve seçilme konusunda da bizlerin çok daha dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum.
Türkiye çok zor bir dönemden geçiyor. Biz bir üye, bir üye katılımcıya ulaşmaya çalışıyoruz. Ancak bizim söylemek istediğimiz ley, mutlaka adil olmanın koşullarını yaratmalıyız. Bu konuda gurur duyduğumuz Muharrem Erkek ve arkadaşları çalışma grubu kurmuşlar. Bu konuda gelen eleştirileri ve şu andaki yasal durumları tespit etmek için böyle bir çalışma yapıyorlar. Tüm üyelerimizin bir harf, bir kelime bile olsa görüş bildirmelerini diliyorum. Katılımlarınız için teşekkür ediyorum” dedi. Toplantı görüş ve önerilerin dinlenmesinin ardından son buldu.
Haber:Aliye GERGİN

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.