Plaka Alım Satımına Vergi Kalkıyor

Taksi, dolmuş, minibüs ve servis araçlarına ait ticari plakaları alım satım yapacakların dikkatine!!

Taksi, dolmuş, minibüs ve servis araçlarının plakalarının elden çıkarılmasından doğan değer artış kazançlarının tamamı gelir vergisinden muaf olacak. Bu plakalarda, elde tutulma süresi gibi şartlar aranmayacak.
Gelibolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı yaptığı açıklamada; “Katma Değer Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 178 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 06 Nisan 2018 tarihli ve 30383 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda özellikle büyükşehirlerde taksi, dolmuş, minibüs ve servis aracı gibi ticari araçların plakasını satan esnafımızla ilgili kapsamlı bir vergi incelemesi yapılmış, geçmiş dönemlere ilişkin olarak plaka satışı nedeniyle değer artış kazancı beyan etmeyen esnafımıza oldukça büyük miktarlarda vergi cezaları kesilmiştir. Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde anılan Kanun’un 15 inci maddesi ile Gelir Vergisi
Kanunu’nda değişiklik yapılarak taksi, dolmuş, minibüs ve servis araçlarına ait ticari plakaların elden çıkarılmasından doğan kazanç değer artış kazancı kapsamından çıkarılmıştır.
Aynı Kanun’un 21 inci maddesi ile plaka satışlarının noterden devri sırasında binde 30 oranında harç alınması, düzenlenmiştir.
Bu harç, basit usulde vergiye tabi esnafımız için nihaibir vergileme olup plaka satışından dolayı basit usuldeki esnafımız bu harcın dışında başkacabir vergi ödemeyecektir.
Örneğin, 100.000,00 TL.’ ye satılan bir taksi plakası nedeniyle satış aşamasında 3.000,00 TL. ‘si harç ödenecek olup ayrıca bir vergi ödemeyecektir.
Yine Kanun’un 18 inci maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu’na Geçici 88 inci madde eklenerek taksi, dolmuş, minibüs ve servis araçlarına ait ticari plakaların satışı nedeniyle geçmiş dönemde başlayan vergi incelemelerinin sonlandırılacağı, açılan davaların geri çekilmesi halinde hesaplanan ve tahakkuk eden vergi ve cezalarının iptal edileceği, ancak ödenmiş olan vergi ve cezaların iade edilmeyeceği, düzenlenmiştir” dedi.
Haber:Ali GEZER

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.