ONU DA SİZ SÖYLEYİN- Yeri Geldikçe-Recep YÜZÜAK

Sayın Cumhurbaşkanımız; birçok kez konuşmalarında şunu söylemiştir.
“Ben, devleti temsil ediyorum, siz valiler ilde, kaymakamlar ilçelerde, sevgili muhtarlarım köylerinde beni temsil ederler..”
Sayın Cumhurbaşkanı doğru da söylemişlerdir.Bir Cumhurbaşkanı kalkıp ilde, sorun çözecek değildir.Bir kaymakam ilçesindeki sorunlarını bir vali ilindeki sorunları çözmek ve sayın Cumhurbaşkanını ufak tefek sorunlarla meşgul etmemelidir.
Bir kaymakam ilçesindeki sorunlarını çözemiyorsa bu çözümü Ankara’dan sayın Cumhurbaşkanı halledecek demek değildir.Ama, vatandaş onların en basit çözüm isteyen bir sorununu o ilçenin kaymakamı çözemediğinde, hiçbir zaman bunu o ilçenin kaymakamına fatura etmez, küçücük bir sorun bile olsa ya hükümete, ya da bugünkü sistemde sayın Cumhurbaşkanına bağlayıverir..Sevgili okurlar, bugünlerde bu türden basit bir olayı çözemeyen ya da çözmek istemeyen diyelim kaymakamımızın kulakları çok çınlatılıyor..
Evreşe’de 22 öğretmen görev yapıyor.Bu öğretmenler Evreşe’ye gidip, geliyorlar.Çünkü Evreşe’de 22 öğretmene değil 22 ev, kiralık 3 ev bulmak mümkün değil.
Bu konu Kaymakama iletilince, sayın Kaymakam ne diyor biliyormusunuz.? Ev tutsunlar, yoksa bulsunlar.. Zaten bu öğretmenlerin bazılarının eşleri Gelibolu’da çalışıyor, çocukları Gelibolu’da okuyor.
Öğretmenler özel bir firmayla Evreşe’ye 15 liraya gidip geliyorlar.Bu da onların bütçelerine ağır geliyor.Milli Eğitime ait bir minibüs ise öğretmenlerin gezi, eğitim gezileri vs. işlerine destek vermek amaçlı olarak gönderilmiş amma bomboş duruyor..
Öğretmenler bu minibüste 10 liraya gitrmek için teşebbüse geçerler, Milli Eğitim Müdürü’nden bu konuda yardım isterler.Müdür konuyu kaymakam beye anlatır ve arkadaşlarına yardımcı olunmasını ister.Fakat herhangi bir olumlu cevap alamayınca öğretmenler sıkıntılarını Evreşe Belediye Başkanı Kamil Bey’e iletirler ve kendilerine yardımcı olunmasını isterler.Belediye Başkanı kendilerine yakıt, şoför gibi konularda yardımcı olabileceğini söyler.Evreşe’deki evlatlarımızın eğitiminin aksamaması için her türlü yardımı da yaparız diyerek Kaymakam Bey’in kapısını çalar..
Durumun görüşüldüğü toplantıda Kaymakam Bey 40 dereden su getirerek bu işin olmayacağını, öğretmenlerin Evreşe’de oturmalarını ya da özel arabalarıyla gidip, gelmelerinde ısrar eder..
Bu konuda yapılan görüşme her zaman olduğu gibi (Sayın Kaymakam ne derse o olur.!) bir olumlu cevap bulamaz, bulmaz..Kaymakam Bey, ısrarla öğretmenlerin ya ev bulmalarını, ya mevcut firmayla gidip gelmelerini ya da kendi arabalarıyla gitmelerinde ısrarcı olunca Belediye Başkanı, Kaymakam Bey’in öğretmenlere bu konuda yardımcı olamayacağını anlayınca ;
“Ben sizin ne demek istediğinizi anladım.Madem bunu öğretmenler için yapmıyorsunuz, Evreşe Belediye Başkanı olarak yapar mısınız bizzat ben istirham ediyorum ama siz sorunu çözmeden yana değil, çoğaltmaktan yanasınız..!” der ve yanından ayrıldığı gibi ertesi gün öğretmenlerle buluşur .Kendilerine nasıl yardımcı olabileceğini konuşur.Yardımcı olabileceksem risk almaya hazırım , bu konuda yeterki beldemiz okullarında okuyan çocuklarımız öğretmensiz kalmasınlar diyerek yeni alternatifler oluşturma çabasına girer..
İşte, Evreşe ve Gelibolu’da bu haftanın gündemi bu.En çok konuşulan konu bu.
İdarecilik, sorunların cesaretle üzerine gitmektir.Halkın sıkıntılarına çareler bulmaktır.Devletin öğretmeninin derslerine huzurlu girmesini sağlamaktır.Kafalarında sorularla girmemesi için emrindeki memurlarının mutluluğu için çareler üretmesidir ve daha doğrusu öğretmenlerin sorunlarını çözmekte kuşkusuz bu makamın görevidir.
Milli Eğitimin öğretmenlere hizmet vermesi için yolladığı minibüsü hiç kullandırmayacaksanız , üstelik yakıt ve şoför ihtiyacını bir başkası karşılarken sorunu çözemeyecekseniz ben de bu konuda bir cevap bulamıyorum doğrusu.
Gelibolu ne kaymakamlar gördü.Dürüstlük; rüşvet almamaktır.Adam kayırmamaktır, işi ehline vermektir. Siz bunlarda yanlış yapmadığınıza göre kuşkusuz çok dürüstsünüzdür ama kuşkusuz devletin çalışanına üstelik sizin himayenizde çalışan öğretmenine yardımcı olmakta sayın kaymakamım sizin çözebileceğiniz çok küçük ve çok basit bir görevdir.
Sorun varsa çareyi üretmekte bir meziyettir.Bunun neresi defterde yazılan dürüstlük düsturuna aykırıdır ki..
Onu da siz söyleyin ..

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.