GELİBOLU’DA GÖÇMEN SORUNU ARTIYOR- Yeri Geldikçe- Recep YÜZÜAK

Gelibolu hergün artan bir sayıda göç almaya başladı.Oysa geçtiğimiz aylarda “ Göçmenlerden arındırılacak iller (!)” başlığıyla okuduğum bir gazete haberinde Çanakkale’nin de adı geçiyordu..
Hadi şakası bir yana, Gelibolu’yu her zaman ilçesi gibi görmeyen Çanakkale siyaseti 1950’den beri ilçemizi hep dışlamıştır.Bu iktidarda ciddi bir biçimde bu siyaseti sürdürmektedir.
Maalesef siyasal haritalarda Gelibolu, Çanakkale’nin ilçesi göründüğünden ben de bu haberi okuduğumda saf saf sevinmiştim.Bu haberin yayınlanmasından sonra Gelibolu’ya göçmen girişi tam tersine artarak sürüyor..
Suriyelilerin sayısı belli midir.?
Sanmıyorum.İnşaat mütaahitlerinin ucuz işçi olarak getirdikleri o kadar çok Suriyeli var ki . Sayıları hızla artarken son aylarda Fas’lısı Pakistanlısı, Sudan lısı ve daha birçok ülkeden gelen göçmenler artmaya devam ediyor.
Bunlar evlerde 15 – 25 kişinin yaşadığı göçmenler havanın kararmasıyla birlikte üçer , beşer kişi gruplaşarak şehre yayılıyorlar.Geçtiğimiz ay polisin toplayıp Ayvacık’taki göçmen toplama merkezine götürdüğü göçmenler aynı anda “ yer yok (!)” denilerek serbest bırakılmışlardır.Sabah olmadan da Gelibolu’ya tekrar döndüler.
Turizm kenti ilçemizde halk özellikle de bayanlar bunların gecenin geç saatlerine kadar sokaklarda gezip dolaşmalarından, ellerindeki içki şişelerinden bağrışmalarından rahatsızdırlar..
Şuanda Gelibolu’da kaç yabancı vardır.?
Bunların kaçının oturma izini vardır.?
İzinsiz izni olmayan kaç kişi vardır.?
Bütün bunların tespit edilmesinde yarar vardır.Bunlar yer yer esnafları da rahatsız etmektedir.
Emniyetin yaptığı değerli çalışmalara rağmen artan bu göçmen sayılarındaki kuşkular devam ettiğine göre İl Emniyetinden, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne takviye memur gönderilmiş midir.?
Daha da önemlisi İl Siyaseti Gelibolu’yu ne zaman ilçesi olarak bağrına basacaktır..?
Bugünkü Çanakkale siyaseti de aynı geçmişte olduğu gibi Gelibolu için yanlış üstüne yanlış politikalar uygulamaktadır..
Gelibolu tarihiyle doğasıyla kültürlü insan sayısıyla bütün ilçelerden farklıdır.Lütfen burada uygulanacak olan ayrımcı politikaları yaparken çok dikkatli olunmalıdır.
Gelibolu’yu kazanmak isteyenlerin özellikle politikalarını gözden geçirmelerini ve geçmişte olduğu gibi bugün de yanlış üstüne yanlış yapmamaları gerekir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.