BİK’ten Yerel Gazetecilere Seminer

Eylül ayı itibari ile Basın İlan Kurumu’na (BİK) dahil olacak ilçe gazetelerine yönelik eğitim semineri Kocaeli Darıca’da başladı.
BİK, yerel gazetelerin kendi görev alanına dahil olacak ilçe gazetelerine yönelik eğitim semineri düzenleyerek, BİK’na geçtikten sonraki değişikleri anlattı. Biga Doğuş Gazetesi’nden Kamil Yeşilbaş’ın haberine göre; Basın İlan Kurumu’nun Darıca’daki Tatil Köyü’nde yapılan seminerde açılış konuşmasını Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca yaptı. Karaca; “Ülkemizde gazeteciliğin gelişmesi için sizler mücadele edeceksiniz. Bizler sizler için reklam çalışmalarını KOSGEB’e bildirdik. Resmi kurumların kırtasiye işlerini de sizlere aktarılmasını sağlamak istiyoruz. Korsan gazetecilerin aramızda barınmaması gerekir. Ciddi bir işbirliğine ihtiyacımız var. Kaymakam – Valiliğe bildirmeniz gerekiyor. Geçiş döneminde desteğimizi yapacağız. Haklarınızı aramak için sorumlu sizlersiniz. Siz mücadele ederseniz, biz de takibini yapacağız” dedi.
Soru-cevap bölümünde Zonguldak’ta Medya 67 Gazetesi sahibi; “10,40 cm fiyatı 2 senedir değişmedi. Gazetelere icra ilanları gelmiyor. İlanlar yetersiz. %50 zararla çalışıyoruz. Bir de Basın İlan Kurumu’na geçtiğimizde %15 ödeyeceğiz” dedi.
BİK Müdürü; “Korsan gazeteciliğin engellenmesi gerekiyor. Ama sizlerin de bu konuyu dile getirerek şikayetlerde bulunmanız gerekiyor. Digital ortamda resmi ilan yayınlanması için baskı görüyoruz. Bu ortamda da sizlerin bu yapıda olmanızı istiyoruz” dedi.
Seminer çeşitli konularda bugün de devam edecek.

Haber: Cevriye ŞAHİN

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.