MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISININ İLK OTURUMU YAPILDI

Mayıs ayı Belediye Meclis toplantısı yapıldı.Toplantı yoklama ve saygı duruşu ile başladı.Gündemin birinci maddesi olan 2021 yılı mali yılı kesin hesapların sunumu ile başladı.Gündemin 2.maddesine geçilmeden önce Başkan Özacar rahatsız olduğu bir konuyu gündeme getirdi ve esnafların kendi dükkanları önündeki otopark yerine kendi araçlarını çektiğini bu nedenle de gelen müşterilerin otopark sorunu yaşadıklarını dile getirdi.
Ardından esnaflara araçlarını kendi dükkanları önlerine çekmemeleri gerektiğini kendi otoparklarını gelecek olan müşterilerine ayırması konusunda uyarıda bulundu.Özacar;”Özellikle balıkhaneye gelenler balıkçı esnaflarımız kendi araçlarıyla gelmesinler ki müşterilerine araçlarını çekebilecek yer kalsın, sonuçta ticaret yapıyorlar.Ticaret anlayışı bu değil bu konuda duyarlı olmakta fayda var.” dedi.
Gündem maddelerinden ayrı olarak doğalgaz çalışmalarının haziran ayında başlayacağı konusunda müjde veren Başkan Özacar; “yeni doğalgaz bağlantısı için güzergah değişikliği haziran ayında Koruköy üzerinden Doğanaslan ve Evreşe arasında döşenen hatta bağlantılı olarak buradan girileceği ve Karayokuş tepesine kadar Haziran ayında başlanacağı söylenmişti.Doğalgaz ile ilgili böyle bir süreç gelirse, bizim çok arzu ettiğimiz bir şey var şehrin ana girişinden başlayalım istedik. 26 Kasım Caddesinden, Gçlcük Caddesine oradan da çarşı içine girelim dedik çünkü şehrin ana arteri olacak yer burası.Özellikle önümüzdeki günlerde Zabıtaya ve bizim oradaki planlamaya çok iş düşecek Gölcük Caddesinde öyle bir parklanma olmaz. Onun üzerinde çizimlerle ve çizgilerle biz bunu paylaşacağız, gerekli yaptırımları Emniyet ile görüşeceğiz. Diyeceğiz ki Geliboluspor’a gelir elde etmek istiyorsanzGölcük Caddesi’nden aşağı kadar olan iki ve üç kişi görevlendirirsiniz.Çatır, çatır para toplarsınız bir düzenimiz yok.Bununla ilgili umarım bir takviyemiz olur.Gazi Süleyman Paşa Mahallesinde ve Sarmaşıklı Bölgesinde bir sürü otopark yerimiz var fakat halkımız ısrarla evlerinin önüne araçlarını düzensiz şekilde park etmeyi tercih ediyorlar Park konusunda önümüzdeki yıllarda sıkıntı yaşayacağımız aşikar, çünkü burası eski yerleşim yeri (Gölcük Caddesi) eski yerleşim yerlerinde oynama şansımız yok.Ancak benim dediğim gibi genişletebildik ama ortada bir türlü düzeni oturtamadık çünkü toplum olarak kurallara uymasını sevmiyoruz, biz sürekli suçluyoruz.”dedi.
Özacar dolmuş güzergahları ile ilgili bir çalışma yapılacağını ve yeni taksi duraklarının yapılacağını ifade etti.İnsanların gezebileceği, yürüyüş alanlarının çoğaltılması konusunda çalışmaların amaç olduğunu ifade etti.
Trafiğe kapalı olan alanlarda paket servisi için kullanılan motoların son derece süratli gittiklerini bu durumdan rahatsız olduğunu da belirten Özacar önce kurallara uymayı öğrenmeliyiz dedi.
Plan Bütçe Komisyon raporu da böylelikle oy birliği ile kabul edildi.
Gündemin 3. maddesi ise vatandaşlar tarafından Gelibolu Belediyesine hibe edilen araçların oy birliği kabul edilmesiydi.Her araç için yetki verilerek meclis kararı alındı ve oy birliği ile kabul edildi.
Gündemin 4. maddesi 2022 Mali Yılı Tarifeleri ile ilgiliydi.Belediye mülklerindeki kiracılar ve işgaiyecilere uygunluk derecesine göre, kimseyi madur etmeden kira bedellerinin artırılması konusunda meclisten oy birliği ile karar alındı ve kira bedelleri arttırıldı.Gündemin 5,6 ve 7.maddesi meclis tarafından oy birliği ile 10 Mayıs Salı günü saat 10:30’da yapılması kararı alındı.
Son olarak 18 Nisan Çarşamba günü Gelibolu Kent Konseyi’nin yapacağı Genel Kurul Toplantısı için Başkan vekili olarak Mustafa Çoban’a Başkan Özacar yetki verdi.Haber: Seda LİMAN ZENGİN

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.