Engelliler Haftası Kutlama Programı Yapıldı

İlçemiz Yahya Çavuş Görme Engelliler İlk ve Ortaokulu öğrencileri ile Eşref Bitlis İlk Okulu öğretmen ve öğrencileri tarafından 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması nedeni ile program düzenlendi. Düzenlenen programa Kaymakam Adayı Süleyman Bakan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Karaca, CHP İlçe Başkanı Nevzat Kaya, İYİ Parti İlçe Başkanı Ali Rıza Yüzügüler, CHP Kadın Kolları Başkanı Yeter Deligöz ve Yönetimi, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Zerrin Şakar ve Yönetimi, bazı okul müdürleri ve vatandaşlar katılım sağladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program Orgeneral Eşref Birtlis İlkokulu Müdürü Mehmet Biber’in konuşması ile devam etti.

Biber konuşmasında; “Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arası Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır. Engelli insanların ortak problemi olduğundan engelliler haftası yanlız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede kutlanır.
Hafta boyunca engellilerin sorunları, topluma kazandırılmaları konularında yayınlar, toplantılar ve seminerler düzenlenir. Engellilere yardımcı olma bilinci aşılanmaya çalışılır. Engelli duruma düşmemek için alınabilecek önlemler anlatılır.Aslına bakılırsa engelli insan yoktur. Engellenen ve engelli adayı insanlarının diğer bir ifadeyle hepimiz birer engelli adayı insanlarız.
Bazı farklılıkları olan kardeşlerimize farkında olarak veya olmayarak engeller çıkaran bizleriz. Hemen herkesin bildiği ve ifade ettiği gibi kaldırımları işgal etmek, rampaların önüne araç park etmek, yaptığımız yapılarımızda engelli asansörü, rampa vb destek ünitelerini koymamak veya bunların kullanımında engellilere öncelik vermemek bizlerin sorunları.
Her yıl tekrarladığımız gibi bu eksiklikleri sadece engelliler haftası olan 10-16 Mayıs’ta dile getirmek değil, hatırlatmak değil, birlikte yaşadığımız kardeşlerimizi yılın her gününde, her anında kolaylık sağlayacak, hayatı daha yaşanır hale getirecek ve onlarında bizlerle birlikte mutlu olmasını sağlamamız bizim en büyük görevimizdir. Son olarak hiçbir engelli bilerek ve isteyerek olmadığını unutmamalı, her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğunu aklımızdan çıkarmadan gönüllerdeki engellerin bizlerden uzak olması dileğiyle engelliler haftası kutlu olsun.” dedi. Orgeneral Eşref Bitlis İlkokulu Müdürü Mehmet Biber’in konuşmasının ardından Yahya Çavuş Görme Engelliler İlk ve Ortaokulu öğrencilerinin ve Orgeneral Eşref Bitlis İlkokulu öğrencilerinin hazırlamış oldukları dans gösterimi, şiir, ront gösterisi, ingilizce şarkı ve işaret dili şarkılarını katılımcılara sundular. Öğrencilerin hazırlamış oldukları program katılımcılar tarafından tam not alıp büyük beğeni topladı.
Haber:Aliye GERGİN

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.