“10 AĞUSTOS, 30 AĞUSTOS’A GİDEN YOLDUR”

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nin yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda “Her bir cephesi, eşsiz mücadelelere sahne olmuş, Çanakkale Savaşlarındaki Anafartalar Zaferi 30 Ağustos Zaferi’ne giden bir yoldur” dedi.
Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nin 102. yıldönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.
“Tarihimizin en büyük süngü savaşlarından birinin sonucunda elde ettiğimiz Anafartalar Zaferi’nin 102.yıldönümünü kutluyoruz” diyen Özacar’ın açıklaması şöyle:
“Bu tarih, İngiliz ve Anzac kolordusu hücumunun Mustafa Kemal ve silah arkadaşları tarafından püskürtülmesiyle elde edilmiş eşsiz bir gurur sayfasıdır. 10 Ağustos, milletimizin zulme ve esarete karşı direnişinin sembolüdür. Şüphesiz bu direniş 101 yıl önce Diyarbakırlı, Edirneli, Kastamonulu, Muğlalı, Rizeli, Konyalı topyekün milletimizin ortak azminin ve kararlılığının bir sonucudur. Bu topraklarda 101 yıl önce 131 askerlik şubesinden gelen kahramanlardan vardır. Bu zafer, güçlü olanın değil haklı olanın kazanmasının simgesidir.
Sadece bir savaşı değil, kardeşliği ve dostluğu da bu topraklarda görmek mümkündür. Düşmana uzatılan bir yardım elini, yaralı Anzac’ı kucaklayan Mehmetçiğin bedenini, kurulan dostluk selini bu topraklarda görmek mümkündür. Bağımsızlığımızın temelleri bu topraklarda atılmıştır. Kazanılan bu zaferler Kurtuluş Savaşının kıvılcımını yakmıştır. Denilebilir ki, 10 Ağustos aynı zamanda 30 Ağustos’a giden bir yoldur, Cumhuriyete giden bir yoldur.
Bu düşüncelerle Anafartalar Zaferi’nin yıl dönümünde, başta Anafartalar Komutanı Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale’de tarih yazan tüm kahramanlarımızı, ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum”
Haber:Cevriye ŞAHİN

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.