Şevki Koru Anma ve Kurtuluş Yarışmaları Yapıldı

Gelibolu’nun kurtuluşunun 96’ncı yıldönümü nedeniyle, Türkiye’nin ilk maraton koşucusu ve birincisi olan Gelibolulu Milli maratoncu Şevki Koru anısına, atletizm yarışmaları ve halk koşusu Pazar günü ilçemizde düzenlendi.

Gelibolu Belediyesi tarafından Fener altındaki sahil yolunda Milli Maratoncu Şevki Koru anısına düzenlenen organizasyona, aralarında eski Milli atletlerden Balkan Şampiyonu Mehmet Akgün, eski maratoncu İsmail Akçay gibi isimlerin de yer aldığı 12 eski milli atlet katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar konuşma yaptı. Özacar, etkinliğin önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye Atletizm Federasyonu’nun programlı koşularından biri olarak sürmesini arzuladıklarını söyledi. Özacar, “Hayatını atletizmine adayan ve birçok sporcu yetiştiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk maratoncusu ünvanlı hemşehrimiz Şevki Koru anısına düzenlenen koşu organizasyonuna hoşgeldiniz.
Dün kutsal ve kadim mesleğin temsilcileri olan çok değerli öğretmenlerimizin özel gününü kutladık. Ulu önderimiz, başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eserinin üzerinde imzası olmayan yegane sanatkarlar” olarak tanımladığı öğretmenlerimize şükran duygularımızı bir kez daha iletirken, hayatta olmayan tüm eğitimcilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Güzel şehrimiz Gelibolu; tarihte hep ilklere imza atmıştır. Cumhuriyet döneminin ilk kadın öğretmeni olan Refet Angın’ın da ruhu şad olsun diyorum.
Bugün ise yine çok değerli bir hemşehrimiz; Atatürk’ün huzurunda ilk koşma şerefini elde eden ve 1937 yılında yapılan ilk Türkiye Maratonunda birinciliği alarak Atatürk’ün elinden madalya alan Gelibolulu Milli Atlet Şevki Koru’yu anmak üzere bu anlamlı organizasyonda bir aradayız.
Çocukluk yıllarında 1. Dünya Savaşı’na tanıklık eden ve o yıllarda yapılan atletizm yarışmalarını izleyerek hırslanıp kendini atletizme adayarak büyük başarılar kazanan Milli atletimizi sonsuz saygı ve rahmetle anıyoruz.
Yine bugün; “Daha önce ifade ettiğimiz, böyle bir değerli sporcunun unutulmaması için adına ilçemizde yarışmalar düzenlenmesi için üstümüze düşen görevi yapacağız” sözümüzü yerine getirmenin de tarifsiz mutluluğunu yaşıyoruz.
1913 yılında Gelibolu’da doğan Şevki Koru’yu 28 Eylül 2003’de kaybettik. Ruhu şad olsun derken, bugün aramızda bulunan değerli aile fertlerine “O’nunla ne kadar gurur duysanız azdır. Ne mutlu sizlere” diyorum.
1949 yılında atletizm antrenörlüğü yapmaya başlayan Şevki Koru, uzun yıllar atletizm milli takımının antrenörlüğünü üstlendi. 1958 yılında Galatasaray Lisesi ve kulübünde atletizm antrenörlüğüne getirilen Şevki Koru, binlerce atlet yetiştirdi. Bu atletlerin pek çoğu uluslararası karşılaşmalarda dereceler aldı. Vefa duygusu ile bugün Galatasaray Kulübünden gelen çok değerli konuklarımıza da hoşgeldiniz demek istiyorum.
Anma koşumuzun düzenlenmesinde bir çok değerli büyüğümüzün, arkadaşlarımızın emeği var! Ama bu anlamda en büyük teşekkürümüz Gelibolu’muz için yeri kolay kolay doldurulamayacak olan değerli hocamız Sayın Halil Tuna için. Bu organizasyona ön ayak olan değerli hocamız ile birlikte bu organizasyonu önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye Atletizm Federasyonu’nun programlı koşularından biri olarak sürdürme arzusundayız.
Sözü daha fazla uzatmadan tüm sporcularımıza başarılar diliyor, hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Etkinlik, çuval ve kaşıkla yumurta taşıma yarışıyla başladı ve ardından atletizm yarışmalarına geçildi. 500 ve 1000 metre minik kızlar ve erkekler, 2000 metre kızlar ve erkekler, 2000 metre yıldız kız ve erkekler, 5000 metre büyük kadınlar ve erkekler yarışları yapıldı.
Ardından gerçekleşen halk koşusuna ise Kaymakam Hakan Kılınçkaya, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Belediye Başkanı Mustafa Özacar, maratoncu İsmail Akçay, eski Balkan Şampiyonu Mehmet Akgün, eski milli atletler ile merhum maratoncu Şevki Koru’nun oğlu Cihan Koru, eşi ve kızlarıyla katıldı.
Yarışmalar sonunda dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri ve eski milli atletler tarafından verildi.

Haber: Ali GEZER

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.