CHP’li Kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutladı

CHP Kadın Kolları Başkanlığı ve İYİ Parti Kadın Kolları Başkanlığı tarafından organize edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kahvaltı programı düzenlendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kumsal Restaurantta dün sabah gerçekleştirilen kahvaltılı programa Belediye Başkanı Mustafa Özacar, İYİ Parti İlçe Başkanı Hakan Alış, Kadın Kolları Başkanları ve parti üyeleri katıldı.
Programda konuşan CHP Kadın Kolları Başkanı Yeter Deligöz; “Kadınlara yönelik tacizin, tecavüzün ve şiddetin her gün artarak devam ettiği 8 Martlarda kadınlar, alanlara çıkarak, meydanları doldurarak kendilerine yaşatılanın kader olmadığını ve bunu mutlaka değiştireceklerini göstermeye çabalamaktadırlar. Yasaların varlık ve meşruiyeti, temel hak ve hürriyetlerin korunmasıdır. Kadının, emek, beden ve yaşam hakkını koruyamayan yasaların da hiçbir meşruiyeti yoktur.  Ülkemizde kadın cinayetlerindeki akıl almaz artış, işgücündeki kadın sayısının muazzam düşüşü, erkeğin uyguladığı şiddete bağlı boşanma davalarının sayısındaki artış, kadın cinayeti davalarında, her türden gerekçe ile uygulanan iyi hal veya haksız tahrik indirimleri kadının yasa eliyle değersizleştirildiğini, yeni kadın cinayetlerine davetiye çıkarıldığını bizlere göstermektedir. Kadına yönelik ayrımcılık ve bunun uzantısı şiddet bir insan hakları ihlalidir, münferit değil, sistematiktir..
Bizler kadın olduğumuz için bizlere özel haklar istemiyoruz.. Bizler insan olarak doğduğumuz için doğuştan bizlere verilmiş olan haklarımıza tecavüz edilmesine karşıyız. Yaşam hakkımıza dokunulmasın istiyoruz, özgürlüklerimize el uzatılmasın istiyoruz… salt kadın olduğumuz için verilmeyenleri istiyoruz. Eşit işe eşit ücret, eşit çalışma koşulları istiyoruz. Siyasette sadece kadın doğduğumuz için bizlerden esirgenen eşit temsiliyetimizi istiyoruz .. Kısacası bizler insan olmanın gerektirdiği ve bizlerden kadın insan olarak doğduğumuz için esirgenen tüm haklarımızı istiyoruz. Dayanışmanın gücünü çok iyi biliyoruz ve diyoruz ki, birbirimizin sesini duymaya, birbirimizin sesi olmaya devam edeceğiz.” dedi.
Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Mustafa Özacar konuşmasında hem tüm kadınların Kadınlar Gününü kutladı hem de geçmiş dönemde yaptıkları işler ile yeni dönemdeki projelerini paylaştı.
Haber:Cevriye ŞAHİN

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.