İlçe Milli Eğitimden Okul Servisi Şoförlerine Seminer

Gelibolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, dün Gelibolu merkez, belde ve köylerinde okul taşımacılığı yapan okul servis araçları şoförlerine yönelik eğitim semineri düzenlendi.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 26 Kasım İlkokulu salonunda Gelibolu merkez, belde ve köylerinde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini taşıyan okul servis araçları şoförlerine yönelik trafik konulu eğitim semineri düzenlendi. Seminere, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Can önderliğinde, Şoförler Odası Başkanı Ömür İşsever, Belediye Zabıta Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve servis şoförleri katıldı.
Servis şoförlerine yapılan bilgilendirme seminerinde; okul servis araçlarında ve taşıma işlerinde çalışacak şoför ile rehber personelde aranacak şartlar, taşımacı ve şoförlerin yükümlülüğü ile genel trafik kurallarından bahsedildi. İstenmeyen kazaların önüne geçebilmek için şoförlerin uyacağı başlıca trafik kuralları slayt gösterisiyle şoförlere anlatılırken, toplantı sonunda şoförlerin sorunları dinlendi.
Okul servisi şoförleri, “Öğrencileri araçlarımıza indirip bindirirken diğer araç sürücülerinin sürekli arkadan korna çalmaları ya da hızla yanımızdan geçmeleri, motor sürücülerinin dikkatsizce hızlı gitmeleri olası kazalara davetiye çıkartıyor. Öğrenci aracımızdan indikten sonra ya da okuldan çıkan bir öğrenci servislerin arasında geçip çıkınca diğer araçları görme ve sürücülerin onları fark etmeleri çok zor oluyor.
Okul önlerinde, Okul Servisleri için park yerleri ayrılmadığından bizler de bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. Taksi duraklarında olduğu gibi bizim de okul önlerinde ayrılan yerlerimizin olmasını istiyoruz. Okul önlerine bırakılan diğer araçlar bizi zor durumda bırakıyor, öğrenciler de servislerine binmek için yoldan geçmek zorunda kalıyor.
Diğer sürücülerin daha dikkatli olmalarını istiyoruz. Bu konuda polisimizin sürücüleri daha fazla bilgilendirmelerini, belediyenin de arada da olsa vatandaşlara bilgilendirme anonsu yapılmasını istiyoruz.” dediler.
İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Can konuşmasında; “Diğer araç sürücülerinin servis şoförlerine daha saygılı ve dikkatli yaklaşması gerekir. Sizler bizim geleceğimizi taşıyorsunuz. Bu konuda yasalar tamamen sizden yana ve sizler de kurallar çerçevesinde bu üstünlüğünüzü kullanmanız gerekiyor. Siz öğrenci indirip bindirirken “DUR” tabelanız yanıyor ve hala arkanızdaki araçlar size saygı duymuyorsa bu kişilere yasa gereği ne gerekiyorsa kolluk güçleri ve yetkililer tarafından yaptırımlar uygulanacaktır. Biz her koşulda geleceğimizi taşıyan sizlerin yanındayız” dedi.
Haber:Cevriye ŞAHİN

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.