CHP’NİN KURULUŞU VE İZMİR’İN KURTULUŞU YILDÖNÜMLERİ KUTLANDI

Haber: Caner AKŞİT- CHP’nin kuruluşunun 96. yılı ve İzmir’in Kurtuluşu’nun 97.yılı dolayısıyla ilçemiz iskele meydanı Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törende CHP İlçe Başkanı Ata anıtı önüne çelenk sunumu yapmasıyla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu ardından CHP İlçe Başkanı İsmail Parlak günün önemini belirten konuşmayı gerçekleştirdi.Parak konuşmasında ; “Cumhuriyet Halk Partisi büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923 ‘te önce Halk Fırkası adıyla kurulmuştur.
1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır.
1927 yılında Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir.
1935 yılında devletçilik ve devrimcilik ilkeleri de eklenerek partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan altı ok bu ilkeleri simgelemektedir.CHP kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlğı kazanan Cumhuriyeti kuran saltanatı kaldıran hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir.Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir.Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir.2.Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın çok partili rejime geçişi sağlayarak, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrımcılıkla tarihsel miraslarıyla geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerinde benimseyen CHP bu çercevede uluslar arası ölçekte faaliyetlerini sürdüren sosyalist, enternasyonel ve Avrupa Sosyalistler Partisi’ne de katılım sağlamıştır.
Şüphesiz ki; bu ilke ile değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin geniş topraklarına rengarenk barış tohumları serpmiş hür ve bağımsız bir yaşam inancı yeniden bizleri umutlanmıştır.
Ülkemizin geçirdiği ağır ve karanlık günler, Kurtuluş Savaşı’nda çağdaş ve özgür bir toplum inancıyla mücadele eden binlerce cesur yiğit sayesinde geride kalmış fakat üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen partimizin de köklerini aldığı bu zorlu mücadele bir an olsun unutulmamıştır.
Hak,hukuk adaletten bahsettiğimiz bu günlerde bir tweet atana 10 yıl hapis, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atana ve vinç girişiminde bulunanlara dokunulmayan ülke olmak istemiyor z.
Terörist başı, çocuk katili Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın TRT’de konuşma yapmasına müsade edenler 2.Osman Vakasını yaşatanlar serbest dolaşmaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı için mücadele vermiş başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükranla anıyor, İzmir’in kurtuluşunun 97. , CHP’nin de 96. yıldönümünü kutluyorum.” dedi.
Programa Belediye Başkanı Mustafa Özacar, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri,İYİ Parti İlçe Başkanı Hakan Alış ve Yönetim Kurulu Üyeleri partililer,vatandaşlar ve Güneyli Orkide Sahil Sitesi’nden bir grup partili katıldı.
Tören sonunda hep bir ağızdan İzmir Marşı söylendi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.