”Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz”

Haber: Seda Liman Zengin-2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; ”Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir.
Bu amaçla İçişleri Bakanlığı tarafından ”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı ”Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.
Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetleri kapsamında tüm il /ilçelerde eş zamanlı olarak etkin bir farkındalık sağlanması amaçlı “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla, Kaymakam Hakan Kılınçkaya, İlçe Emniyet Müdürü Şafak Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Karaca İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ilçe kurum amirleri ve öğrencilerin katılımı ile İmam Hatip Ortaokulunun önünde uygulamalı trafik denetimi yapılarak sürücüler, vatandaşlar ve öğrenciler bilgilendirildi.
Trafik ekipleri trafik denetim ve kontrol uygulamalarını gerçekleştirirken, Kaymakam Kılınçkaya sürücülerle sohbet ederek özellikle okul civarı ve yaya geçitlerinin bulunduğu bölgelerde yayalara karşı daha duyarlı ve dikkatli olunması konusunda sürücüleri bilgilendirdiler

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.